Aktuální článek
Přátelé konopí: Peter Tosh

Přátelé konopí: Peter Tosh

  • GANJA HRDINOVÉ, MARIHUANOVÉ HVĚZDY A ZKOUŘENÉ CELEBRITY.

Peter Tosh

(Winston Hubert McIntosh, *19. října 1944, Jamajka – †11.září 1987; hudebník, aktivista, rastafarián)

Jeden z prvních pravověrných legalizátorů se narodil v chudé jamajské vísce Westmoreland příliš mladým rodičům a většinu dětství strávil v péči své tety. Po její smrti se jako patnáctiletý mladík přestěhoval do proslulého ghetta Trenchtown v hlavním městě Kingstonu, kde se zakrátko seznámil s mladým Bobem Marleym a Bunny Wailerem, s nimiž založil kapelu The Wailing Wailers, předchůdce pozdějších slavných The Wailers.

V té době byl Tosh jediným ze sestavy, kdo hrál na nějaký hudební nástroj, a byl to právě on, kdo naučil hrát Marleyho na kytaru. Všichni tři postupně konvertovali k rastafariánské víře a ganja se stala nedílnou, ne-li centrální součástí jejich životů i tvorby. Z této doby také pochází první Peterovy problémy s policií kvůli držení marihuany. Kapela postupně zpomalila tempo od ska směrem k rocksteady, aby se záhy stala jedním ze zakladatelů a průkopníků zcela nového žánru – reggae.

Tosh je autorem či spoluautorem mnoha „Marleyho“ hitů z této doby, jako napříkladSoul Rebel“ nebo legendárního „Get Up, Stand Up“. Počátkem sedmdesátých let po neshodách s producentem Blackwellem nejprve Bunny a poté i Peter opouštějí Marleyho a The Wailers a Tosh se vydává na sólovou dráhu. Hned jeho první album Legalize It obsahuje stejnojmenný hit, který se stal kultovní hymnou legalizačního hnutí na celém světě.

Na megakoncertě Boba Marleyho One Love Peace Concert v Kingstonu v roce 1978 zapálil Tosh na pódiu jointa a pronesl slavnou řeč k přítomným politikům (premiérovi a šéfovi opozice), které kritizoval mimo jiné za jejich nečinnost v otázce legalizace trávy. Ve srovnání s Marleym byl Tosh militantnější v boji proti shitstemu (jeho výraz pro systém) a kromě legalizace konopí se aktivně účastnil i bojů proti apartheidu v Jižní Africe, rasismu, sociální nespravedlnosti nebo jaderným zbraním.

Pro své aktivity byl trnem v oku jamajské policii, která se na něm nejednou vyřádila. V osmdesátých letech odjíždí Tosh do Afriky hledat své kořeny a učit se od tamních léčitelů. Krátce po návratu na Jamajku nachází předčasnou smrt, když je ve svém domě zavražděn partičkou lupičů. Jeho vrahem je paradoxně jistý Dennis „Leppo“ Lobban, kterého Peter považoval za přítele a pomáhal mu sehnat práci po jeho propuštění z vězení. Ve věku pouhých 42 let tak odchází ikona legalizace a neúnavný, nezlomný bojovník za svobodu, spravedlnost a lidská práva, jenž krátce po smrti získává cenu Grammy za svou poslední desku No Nuclear War. Čest jeho památce!

Tip: Celovečerní dokument Stepping Razor – Red X (1992, režie N. Campbell) nabízí kromě skvělých vyjádření Toshovy filozofie a postřehů na téma jeho života i smrti také unikátní záběry z počátků společné tvorby s Bobem Marleym

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!