Aktuální článek
Recenze na knihu Opium od Jeana Cocteaua

Recenze na knihu Opium od Jeana Cocteaua

  • Dílo významného francouzského básníka, filmaře, grafika a divadelníka představuje netradiční pohled do umělcovy duše v době, kdy se léčil ze závislosti na opiu. Drogou ovlivněná reflexe nesmírně pestrého života nabízí čtenářům mnoho námětů k přemýšlení o životě.

I přes své nesporné umělecké kvality zůstává Jean Cocteau známý především jako „ten, co jeden čas žil se slavným hercem Jeanem Maraisem“. Jeho život a umělecká činnost byly ale ve skutečnosti mnohem zajímavější a přitažlivější než čas strávený s idolem milionů nejen francouzských žen.

A právě v netradiční publikaci nazvané Opium, která vznikla během odvykacího pobytu v léčebně v letech 1928–1929, se dělí o své zkušenosti a prožitky za pomoci útržkovitých výkřiků a svíravých kreseb.

Léčebna života

Cocteau propadl závislosti na opiu krátce poté, co mu zemřel přítel Raymond Radiguet, jenž byl také básníkem. V roce 1928 nastupuje tehdy devětatřicetiletý Cocteau na roční léčebnou kůru na klinice ve městě Saint-Cloud a během roční detoxikace vytváří zápisky, v nichž vzpomíná na omamné opojení pod vlivem opia, zamýšlí se nad pozitivy i negativy jeho užívání a lékařské vědě kriticky navrhuje změnu přístupu: „Je škoda, že místo zdokonalování odvykací kúry se medicína nepokouší učinit opium neškodným.“

Knihu Opium koupíte v eshopu edice Legalizace za 295 Kč.

Kromě toho se při zamýšlení nad vlastním životem zaobírá významnými osobnostmi evropského kulturního života, s nimiž přicházel v průběhu své umělecké dráhy opakovaně do styku. Jedná se například francouzské o spisovatele, básníky a dramatiky Marcela Prousta, André Gida, Paula Valéryho, Stephana Mallarmého, případně v Anglii působícího Ira Oscara Wildea nebo také španělského filmaře Luise Buñuela.

To vše je doplněno autentickými kresbami, v nichž se zrcadlí Cocteauova osobnost poznamenaná detoxikačním procesem a šrámy, které na něm zanechal život homosexuálního umělce na přelomu 19. a 20. století.

Opium představuje velmi vydařené dílko působící jako drobný počin, který je ale ve skutečnosti komplexní sondou do jedné velké duše.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!