Aktuální článek
Cannabis, konopí: Průvodce světem univerzální rostliny

Cannabis, konopí: Průvodce světem univerzální rostliny

  • V květnu letošního roku spatřila světlo světa dlouho odkládaná publikace předsedy občanského sdružení Konopa a známého konopného aktivisty Michala Rumana, která je jediná svého druhu na českém knižním trhu.

Na pultech tuzemských knihkupectví je sice hezká řádka publikací zabývajících se konopím, ovšem v naprosté většině se jedná pouze o překlady zahraničních titulů. V oblasti growingu sice několik knih s touto tématikou od českých autorů vyšlo, nicméně co se týká historie, léčebného potenciálu a zemědělského či hospodářského využití, tak se žádná obsáhlejší česká publikace neobjevila, nepočítáme-li dvě knížečky od Libora Dupala a Jiřího X. Doležala. Obě přitom pocházejí z devadesátých let a lze je považovat spíše za kapesní příručky obsahující pouze základní a mnohokrát omílané informace.

Nová kniha Michala Rumana tak do našich končin přináší svěží vítr. Jedná se o publikaci v podstatě encyklopedických rozměrů, v níž čtenář najde vše – od přitažlivě popsané historie soužití člověka s konopím (jak ve světě, tak na našem území) přes botanické a morfologické zařazení s popisem základních vlastností až po detailně rozebrané léčebné vlastnosti jednotlivých částí rostliny (zejména semene, listů a květů) s odkazy na důležité medicínské výzkumy a vědecké práce z posledních let.

Kniha Cannabis, konopí: Průvodce světem univerzální rostliny je k zakoupení za 349 Kč na webu magazínu Legalizace.

To vše je na 310 stranách doplněno desítkami ilustrací, obrázků, grafů a tabulek, obsahujících množství podstatných a zajímavých údajů, díky nimž si čtenář má možnost udělat ucelený obrázek o komplexním využití celé rostliny.

Poselství světu

Michal Ruman, původním vzděláním politolog a žurnalista, nenechává nikoho na pochybách, že o konopí má velmi hluboké teoretické i praktické znalosti, avšak ani ne tak jako typický rekreační uživatel, ale především jako člověk, který s ním celý život pracuje a „žije“. Nejde mu přitom pouze o samotnou rostlinu, ale snaží se také ukázat, že současný materiální úpadek lidstva, konzumní styl života, znečišťování a ničení planety lze zastavit – anebo alespoň výrazně zpomalit – právě za využití konopí.

Jak konkrétně? Možná vás to překvapí, ale způsobů jsou viditelně desítky, jak autor přesvědčivě prokazuje za pomoci mnoha odborných sekundárních zdrojů, ale i díky popisu historických zkušeností našich moudřejších předků.

Žánrově i vyzněním se kniha Cannabis, konopí: Průvodce světem univerzální rostliny pohybuje na pomezí mezi zábavně stylizovanou literaturou faktu a odbornou publikací, k čemuž přispívá i precizně zpracovaný seznam použité literatury a internetových zdrojů. Díky tomu si zvídavější čtenáři mohou naprostou většinu prezentovaných informací a údajů dohledat a ověřit, případně začít s vlastním bádáním.

Nechybí ani slovníček základních pojmů, škoda jen, že již nezbylo místo na rejstřík, který by čtenářům usnadnil dohledávání a celkovou orientaci v knize. Občas se také stane, že určité informace se v knize objevují dvakrát, nicméně tomu se v tak obsažné publikaci lze vyhnout jen velmi těžko. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!