Výstupem z jednání byla zpráva, kde se uvádí: „Předsedové vlád souhlasí s ustavením Regionální komise pro konopí, která podrobně zreviduje současnou sociální, ekonomickou, zdravotní a právní situaci uživatelů v regionu a posoudí, zda by bylo přínosné změnit klasifikaci marihuany i přesto, že by došlo ke zvýšení její dostupnosti.“
Nejen Jamajka dává konopí zelenou
Ralph Gonsalves, premiér Svatého Vincenta a Grenadin, se zasadil o zahrnutí problematiky do agendy jednání a předpokládá, že se komise bude zabývat reformami zavedenými například na Jamajce, ve Spojených státech, ve Švédsku nebo v Uruguayi. „Zdá se mi nelogické ignorovat lékařský potenciál konopí a plýtvat státními zdroji na zatýkání a věznění osob, které vlastní a užívají zanedbatelné množství konopí pro vlastní potřebu.“
„Je skvělé, že se i v Karibiku otevírá prostor pro dialog. Tento region musí reagovat na nedávný vývoj v zemích severní i jižní Ameriky. “ prohlásil Ethan Nadelmann, výkonný ředitel jedné z hlavních proreformních organizací na světě – Drug Policy Alliance .
Ve vzduchu je cítit změna
Debata na téma uvolnění prohibičních zákonů nabírá v posledních letech na obrátkách. Kofi Annan, George Shultz, Paul Volcker a Richard Branson spojili v roce 2011 síly s bývalými prezidenty Fernandem Henriquem Cardosem (Brazílie), Césarem Gaviri (Kolumbie) a Ernestem Zedillem (Mexiko) a společně odmítli stávající válku proti drogám jako neúspěšnou a přežitou a podpořili hledání alternativy cestou „rozvoje nových modelů právní regulace narkotik, zvláště pak konopí“.
Zdá se nelogické ignorovat lékařský potenciál konopí a plýtvat státními zdroji na zatýkání a věznění osob.
V loňském roce se Uruguay připojila k americkým státům Colorado a Washington a legalizovala marihuanu pro rekreační užívání, v červnu letošního roku pak Západoafrická drogová komise v čele s bývalým nigerijským prezidentem Olusegunem Obasangem vydala prohlášení, ve kterém volá po postavení drogové závislosti na roveň jiným nemocem. K těmto iniciativám se následně připojil i jamajský ministr spravedlnosti, když předložil místnímu parlamentu návrh na legalizaci držení až dvou uncí (přibližně 56 gramů) marihuany a na úplnou legalizaci konopí pro náboženské, vědecké a lékařské účely.
Zdroj: www.drugpolicy.org