Aktuální článek
ZELENÁ HOREČKA 2.0: Obchodování s konopnými akciemi

ZELENÁ HOREČKA 2.0: Obchodování s konopnými akciemi

  • Loni v létě jsme se v magazínu Legalizace věnovali investicím do byznysu s marihuanou prostřednictvím nákupu akcií amerických konopných firem. Vývoj během následujících dvanácti měsíců předčil očekávání mnohých ekonomů a investorů, kteří – byli-li odvážní – mohli v první polovině roku 2014 sklízet extrémní zisky. Co přesně se během relativně krátké doby odehrálo a co můžeme očekávat v následujících měsících?

V článcích Zelená horečka“ a „Několik tipů, jak legálně vydělat na konopí“ jsme loni představili čtyři typické společnosti konopného byznysu, s jejichž akciemi se volně obchoduje na americké burze, kde si je prostřednictví brokerských služeb několika českých bank může zakoupit i každý dospělý občan České republiky. Dnes je těchto společností kolem dvou desítek a na různých webových portálech je dokonce možné sledovat takzvaný marihuanový index, tedy souhrnné výsledky obchodování s akciemi všech těchto firem.

Vlk z Cannabis Street

Autor těchto řádek nelenil a i přes opakovaná varování amerických regulačních úřadů, že „konopné firmy představují velké investiční riziko“, nakoupil v létě roku 2013 akcie několika takových společností v hodnotě 70 000 korun.

Během pár měsíců ale hodnota mého konopného portfolia poklesla na 40 000 korun, což představovalo dosti výrazný propad a pro mnohé investory by to značilo takzvanou stopku, kdy se raději rozhodnou přiznat chybu a prodat akcie se ztrátou, než aby čekali na její další prohloubení.

Ostatně obchody s jakýmikoli „růžovými akciemi“ (anglicky „pink sheets“) vždy představovaly významné riziko, jak nám nedávno ukázal i Leonardo DiCaprio v oslavovaném i zatracovaném snímku Vlk z Wall Street. Pro ty, kteří film neviděli: pink sheets jsou akcie začínajících, neznámých společností, u nichž existuje velké riziko, že buď rychle zkrachují, anebo budou investory záměrně mást tiskovými zprávami, ve kterých podávají zkreslené informace, čímž se snaží uměle navýšit hodnotu společnosti.

Čím déle jsem firmy ve svém portfoliu analyzoval, tím zřetelněji jsem si s hrůzou uvědomoval, že naprostá většina z nich bude právě onen „scam“, tedy podvrh, kdy se firmy snaží vypadat jako finančně zajištěné a prosperující společnosti, ale ve skutečnosti mají hodnotu pouze v řádu pár (deseti)tisíců dolarů a místo zisků jen dlouhodobě prodělávají.


Přesto jsem se rozhodl vyčkat, zda na akcie alespoň trochu pozitivně nezapůsobí plná legalizace konopí ve státě Colorado, která se chystala na 1. leden 2014, a přitom jsem doufal, že se dostanu ze záporných čísel alespoň na nulu. Očekával jsem totiž, že spuštěním legálního trhu na sebe Colorado strhne obrovskou mediální pozornost, a pokud nezasáhne federální vláda, bude jasné, že Amerika dává konopí zelenou… A v tu chvíli by investoři mohli začít ve velkém nakupovat všechny akcie, jež mají v konopném byznysu prsty (případně alespoň v názvu mají ono magické slůvko „canna“), aniž by tušili, jaký je skutečný stav a hodnota daných společností.

Sázka na náhodu nebo spíše na hloupost

Od prvních lednových dnů se ukazovalo, že můj odhad byl správný – legalizace konopí v Coloradu a souhlasné mlčení administrativy prezidenta Baracka Obamy plnily titulní stránky mnoha deníků a televizí nejen ve Spojených státech, ale i po celém světě. A akcie konopných firem začaly pomalu, ale jistě růst.

Během jednoho týdne umazaly na mém portfoliu celoroční ztrátu a za další týden jsem byl již několik tisíc korun v plusu. Na konci měsíce ledna byla hodnota celého portfolia takřka dvojnásobek počáteční investice – nějakých 150 000 korun. Investoři se tak opravdu „zbláznili“ a zběsile nakupovali akcie všech společností, které měly co dočinění s konopím. V médiích se otevřeně hovořilo o nové internetové bublině a experti se předháněli v odhadech bezprecedentního růstu celého odvětví.

Do konce února rostly takřka všechny akcie konopných firem někdy až o desítky procent denně a v součtu dvou měsíců se jednalo o celé stovky procent. Například v loňském článku zmiňovaná společnost vyvíjející konopná léčiva na bázi extraktů Cannabis Science (obchodovaná pod zkratkou CBIS) vzrostla z prosincové hodnoty 0,01 dolaru za akcii na 0,2 v únoru.

Největší úsměv na tváři mi ovšem vykouzlila společnost GreenGro Technologies (GRNH), jejíž hodnota se od konce roku 2013 do konce února 2014 zvedla o těžko uvěřitelných 1 170 procent – to znamená, že například z investovaných 10 000 korun by měl investor během dvou měsíců 117 000 korun. Absolutním vítězem přitom byla společnost Creative Edge Nutrition (FITX), jejíž hodnota ve stejném období vzrostla o 1 800 procent. Její akcie jsem bohužel nevlastnil, ale i tak se hodnota portfolia vyšplhala na zhruba 260 000 korun.

Umění včas vystoupit

V tu chvíli jsem se obrátil na známé finanční poradce, kteří běžně obchodují s „normálními“ akciemi, a ti mi dali jasné doporučení: „Prodávej!“ Podle nich totiž nebylo možné, aby tyto akcie ještě dále rostly, a navíc měla každou chvílí přijít korekce. Dal jsem tedy na jejich rady a 95 procent portfolia jsem prodal – s čistým ziskem takřka 200 000 korun. Bohužel se opět ukázalo, jak bezprecedentní tato situace je, a během dalších dvou týdnu pokračoval údajně nemožný růst – mohl jsem tak vydělat ještě o třetinu víc, ale i tak nešlo být nespokojen.

Očekávána korekce přišla zhruba v polovině března, kdy se také na finančních a odborných investičních serverech začaly objevovat první konkrétní a detailní rozbory konopných firem obchodovaných na akciových trzích. Postupně se tak veřejnost začala dovídat o nekalých praktikách, zavádějícím informování potenciálních investorů a umělém nadhodnocování naprosté většiny ze zhruba dvacítky konopných firem, jejichž akcie se obchodují na americké burze.

I proto začala jejich hodnota během března pomalu klesat, až přišel v následujících měsících rychlý pád, kdy se skoro všechny společnosti dostaly zpět na ceny před lednovou „horečkou“.

Jako dobrodružný člověk jsem se nicméně rozhodl, že ještě jednou vsadím na sladkou nevědomost mnoha investorů a znovu jsem nakoupil akcie většiny těchto společností – znovu za zhruba 70 000 korun. Proč jsem tak učinil, když nyní na rozdíl od loňského roku vím, že většina z firem neinformuje pravdivě o finanční situaci? Přeci jenom je klidně možné, že v dohledné době většina z nich zkrachuje nebo na ně přijdou regulační úřady a obviní je z podvodného jednání (jak se již několika společnostem stalo)…

Kdy praskne zelená bublina?

Důvod tohoto bezpochyby velmi riskantního tahu by ale měl být zřejmý každému, kdo sleduje legalizační snahy ve Spojených státech – sázím ani ne tak na jednotlivé společnosti (ačkoli mezi nimi zcela jistě je i několik světlých výjimek, které mají zdravé finance a předpoklady být v expandujícím „cannabyznysu“ velmi úspěšné), jako spíše na další mediální vlnu, která by mohla ještě jednou strhnout investory, aby bezhlavě nakupovali akcie všech konopných firem.

Tato vlna snad přijde v druhé polovině letošního roku, kdy dojde ke třem zásadním událostem. Jednak ve státě Washington bude se zpožděním spuštěn legální trh s konopím podobně jako v Coloradu a především v listopadu proběhnou dvě nesmírně důležitá referenda – občané Aljašky budou hlasovat o legalizaci rekreačního užívání konopí a občané Floridy o povolení konopí k léčbě. V obou státech mají přitom legalizační snahy výraznou podporu veřejnosti a očekává se, že bez problémů zvítězí.

Aljaška se tak stane třetím americkým státem, který legalizoval konopí pro rekreační užití a Florida se stane historicky prvním státem konzervativního amerického Jihu, který povolí užití konopí prozatím alespoň k léčbě.

A až se tak stane, poletí akcie konopných společností vzhůru podobně jako po legalizaci v Coloradu, anebo budou investoři nyní již uvědomělí a pofiderním „canna“ firmám s nejasnými finančním pozadím se raději vyhnou? Na tuto otázku odpoví až čas a do té doby se každý investor musí rozhodnout sám, zda riziko, jež je opět obrovské, přijme. Nicméně stejně jako při jakémkoli jiném druhu investování platí ono otřepané pravidlo, že kdo nic neriskuje, ten nic nevyhraje.

Vyloučení odpovědnosti

Obsah nemá představovat individuální investiční doporučení, jakož ani výzvu k podepsání nebo k nabídce zakoupení či prodeji záruk nebo jiných finančních prostředků. Je zaměřen pouze na vlastní a nezávislé investiční rozhodnutí zákazníka a nenahrazuje specifické investorské nebo investiční poradenství.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!