Aktuální článek
V Amsterdamu se opět chystá zavírání coffeeshopů a vykřičených domů

V Amsterdamu se opět chystá zavírání coffeeshopů a vykřičených domů

  • Když se řekne Amsterdam, představí si většina z nás turistickou destinaci plnou coffeeshopů, barů, moderní architektury, muzeí restaurací a samozřejmě čtvrť červených luceren (Red Light Destrict), kde prostitutky tančí v rudě osvětlených výlohách nevěstinců.

Alespoň prozatím tomu tak bylo. Pokud se ale podaří dotáhnout do konce takzvaný plán 1012 (pojmenovaný podle poštovního směrovacího čísla centrální části Amsterdamu), bude takový obrázek nizozemské metropole bohužel minulostí. Obchody s konopím ani nevěstince nezmizí všechny najednou – městská rada má v plánu postupnou očistu města, které by tak mělo získat modernější image. Cílem přeměny by mělo být stylové centrum plné obchodů s uměním a restaurací, prostě nóbl místo, kde je radost pobýt.

Z coffeeshopů budou galerie

Všechny coffeeshopy a sexkluby by se měly změnit v restaurace, kavárny, galerie a obchody. Cílem je zbavit se především všech výloh s červenými světly mimo proslavený RedLightDestrict a i tyto výlohy zůstanou zachovány pouze v malé části této čtvrti.Povolení k jejich provozování budou přidělována pouze osobám s čistým trestním rejstříkem, přičemž minimální věk prostitutek se zvýší z osmnácti na jedenadvacet let.

Sex a marihuana samozřejmě nejsou tím jediným, co turisty do Amsterdamu láká – pro mnohé má ale utrácení v sexclubech a coffeeshopech nepopiratelné kouzlo.

 Hlavním cílem plánu je omezit praní špinavých peněz a obchod s lidmi a vyčistit ulice v centru města. Zároveň má být vytvořena oblast „červeného koberce“, která bude spojovat hlavní nádraží s květinovým trhem, tedy dvě místa, která většina turistů navštíví jako první.

Zatím ovšem není jasné, jaký dopad bude mít soubor opatření na turismus v Amsterdamu. Názory na to se různí. Na jednu stranu je jistě dobře, že ve městě přibudou nové obchody, na stranu druhou je ale nutné zvážit, má-li takovému rozvoji padnout za oběť právě Red Light District a coffeeshopy s volným prodejem malého množství konopí, tedy dvě věci, které město proslavily po celém světě. Sex a marihuana samozřejmě nejsou tím jediným, co turisty do Amsterdamu láká, pro mnohé z nich má ale utrácení v sexclubech a coffeeshopech nepopiratelné kouzlo a příchuť svobody, kterou doma okusit nemohou.

Rozvrh

Městská rada se rozhodla uzavřít až 28 coffeeshopů, neboť se nacházejí příliš blízko škol. Obchody se nemusí zavřít hned, od ledna 2014 mají ale povolenou otvírací dobu pouze od 18:00 do 1:00.

Seznam coffeeshopů, jež musí zavřít do:

1. červenec 2014

Ben, Betty Boop, GoudenBoon, TheGrasshopper, Homegrown Fantasy, De Kade, Magic, Ocean, ThePower, TheWauwShop.

Leden 2015

AbraxasToo, Anyday, Biba, TheEnergyShop.

Leden 2016

El Guapo, De Graal, HighTime, De KroonTwee, De KroonDrie, De Kuil,Little, Lucifera, Mediterranee, MellowYellow, Resin, SpaceMountain, Today, Utopia.

Zdroj: www.smokersguide.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!