Aktuální článek
Jak vypadá legalizace v Coloradu

Jak vypadá legalizace v Coloradu

  • Je to již takřka půl roku, co americký stát Colorado jako první v novodobé historii legalizoval produkci, prodej a užívání konopí pro dospělé. Nyní máme k dispozici první „tvrdé“ údaje a statistiky, díky kterým si můžeme udělat reálný obrázek toho, co se ve státě uprostřed Skalistých hor odehrává.

Mezi základní sledované faktory patří množství peněz vybraných na daních z prodeje a produkce, tvorba pracovních míst v novém odvětví, rozhýbání obchodu s realitami a především vliv na kriminalitu ve státě.

Tolik potřebný příjem pro státní pokladnu

Finanční úřad státu Colorado přišel s údaji, podle nichž licencovaní obchodníci prodali v březnu konopí a produkty z něj v hodnotě takřka 19 milionů dolarů (380 milionů korun), což je o 5 milionů dolarů více než v únoru. V dubnu a květnu se vzestupný trend potvrdil.

Daně odvedené státu za první tři měsíce od legalizace představují zhruba 7,3 miliony dolarů (150 milionů korun) a se započtením daní a poplatků z produkce a prodeje léčebného konopí se celkové množství vybraných peněz dostalo na 12,6 milionu dolarů.

Přímé daně z prodeje přinesly do státní kasy v lednu 1,4 milionu dolarů, v únoru 1,43 a v březnu 1,9 milionu, čímž se potvrzuje očekávaná vzestupná tendence. Na přídatných daních z produkce, přepravy a distribuce byly v lednu vybrány takřka 3 miliony dolarů a v březnu již více než 4 miliony.

Možná ještě důležitější než samotná vzestupná tendence je skutečnost, že první měsíc či dva viditelně nelze považovat za období, kdy si spousta lidí chce pouze ze zvědavosti vyzkoušet novou „hračku“, která je po chvíli omrzí – tedy, že si konopí šli koupit jenom proto, že nyní „mohou“ a chtějí vědět, jaké to vlastně je. Zdá se tedy, že po legálním konopí bude v Coloradu stabilní a dlouhodobá poptávka.


Neočekávaně pozitivní důsledky legalizace

Během prvních tří měsíců se nejen podařilo vybrat relativně nemalé peníze na daních, ale také došlo k možná překvapivému poklesu kriminální činnosti. Ve srovnání se stejným obdobím za rok 2013 poklesla majetková trestná činnost o 14,6 procent a násilná trestná činnost o 2,4 procenta.

Tato čísla zcela jistě nedělají radost mnoha odpůrcům legalizačních snah v Coloradu (a po celém světě), protože dokazují, jak moc se zastánci prohibice mýlili – jako například šerif David Weaver z okresu Douglas, který po schválení legalizace v referendu na konci roku 2012 prohlásil: „Můžeme očekávat výrazný nárůst kriminality, obchody s trávou na každém rohu a více závislých dětí.“

Dalším pozitivem je tvorba nových pracovních míst od prodavačů v konopných výdejnách přes pomocné pracovníky na farmách a v laboratořích až po konopné žurnalisty a podnikatele investující do vznikajících byznysů.

Na konci května se také objevily zprávy, které ukazují, že legalizace „nakopla“ realitní byznys zejména s dlouhodobě nevyužívanými sklady v průmyslových zónách. „Je to naprosto neuvěřitelné. Všechno, k čemu se dostaneme, můžeme ihned prodat, přitom za normálních okolností se průmyslové objekty a sklady prodávají měsíce či roky,“ uvedl pro agenturu Bloomberg coloradský realitní makléř Bob Costello.

Při pohledu na celé Spojené státy se předpokládá, že legální prodej konopí (v dalších dvaceti amerických státech prozatím pouze pro léčebné účely) dosáhne za letošní rok zhruba 2,6 miliardy dolarů (50 miliard korun), což je o více než miliardu dolarů více než loni.

A co děti, pomyslel někdo na děti?

Jediným zřetelným negativem se v současnosti zdají být nepozorní rodiče, kteří odkládají konopné sušenky a podobné dobroty na dosah dětí. V důsledku toho se dramaticky zvýšil počet hospitalizovaných mladistvých intoxikovaných psychoaktivním THC. Podle ředitele jedné z dětských nemocnic Michaela DiStefana přivezli rodiče od počátku roku již devět dětí kvůli náhodnému požití konopí, přičemž za předchozích osm let mezi roky 2005 a 2013 to bylo dohromady pouhých osm případů.

Zároveň je ovšem třeba říci, že žádné z letos hospitalizovaných dětí nebylo vážněji ohroženo na zdraví, a všechny byly po odeznění intoxikace propuštěny. Přesto se zákonodárci shodli na tom, že podobným případům je nutné předcházet, a proto se chystá nová úprava zákona, podle které budou všechny legálně prodávané konopné pochutiny muset být jasně označené – dokonce i každá jednotlivá sušenka v balení.

Ani samotní prodejci ovšem nelenili a zákazníkům kromě konopí a všemožných produktů z něj nabízejí nyní i různé speciální brašny s uzamykatelnými zipy, příruční tašky a malé sejfy na klíč, do nichž se vaše potomstvo jen tak nedostane.

Jak nejlépe naložit s penězi z legalizace

Zákonodárci již plánují, že prvních 33 milionů dolarů získaných z legalizace konopí investují do výstavby nových škol a vzdělávání veřejnosti o rizicích užívání konopí. Ani policie nepřijde zkrátka a podle plánů by měla dostat 10–15 procent z celkového množství vybraných peněz, aby mohla efektivně bojovat proti řízení pod vlivem drog a nelegálnímu vývozu konopí za hranice státu.

Podle odhadů guvernéra Johna Hickenloopera by se za celý rok 2014 mohlo v Coloradu prodat konopí (ať už k léčebným, nebo rekreačním účelům) za téměř jednu miliardu dolarů (20 miliard korun). Guvernér také na konci května podepsal návrh, podle kterého by mělo 10 milionů dolarů jít na speciální grant, z něhož bude financován výzkum léčebného potenciálu a možných rizik konopí.

V konečném součtu můžeme říct, že i kdyby mělo dojít k poklesu prodeje a peněz na daních by se vybralo méně, je už nyní zřejmé, že legalizace konopí v Coloradu je celé společnosti prospěšná. 

Zdroje:
www.denverpost.com
www.denvergov.org
www.policymic.com
www.thecannabist.co

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!