Aktuální článek
Seedbanka rozhovor: Budoucnost Soma Seeds

Seedbanka rozhovor: Budoucnost Soma Seeds

Profilový obrázek
  • Soma přes pokročilý věk a všechny peripetie zdaleka neplánuje pověsit svoji životní vášeň na hřebík. Právě díky této vášni a nábožné úctě ke konopí platí Soma Seeds za kvalitní značku a nejspíše tomu tak ještě dlouho bude.

Máš nějakou zajímavou anebo vtipnou historku ze svých začátků?

Žil jsem už v Amsterdamu, v bytě pronajatém od dvou growerů, kteří se přestěhovali, a měl jsem svoji první tamější pěstírnu. U kytek jsem byl většinou v noci. Druhého dubna 1996 jsem zalil rostliny a vyprázdnil nádrž na vodu, z které jsem čerpal a která mi hodně usnadňovala práci. Když jsem ji znovu plnil, měl jsem nějaký čas zkontrolovat rostliny a objevil jsem masivní invazi svilušek. Ten den už jsem s nimi nemohl nic udělat, navíc moje znalosti boje proti sviluškám nebyly optimální. Rozhodl jsem se to tedy nechat na další den a šel jsem si nahoru před spaním ještě na chvíli pustit televizi. Když jsem se pak zavrtal do postele, pomalu usínal a můj mozek se probíral zážitky uplynulého dne, uvědomil jsem si najednou, že jsem nevypnul vodu. Ani jsem se neoblíkl a nahý jsem seběhl dolů, abych zjistil, že v pěstírně je na podlaze už pět centimetrů vody. Popadl jsem ručníky a začal vodu vysoušet, ale ke vší smůle jsem žil nad železářstvím, kam spousta vody prosákla. Musel jsem si pro majitele vymyslet historku a vyteklé pračce, které naštěstí uvěřil a dodnes pravdu nezná.

Které tvoje odrůdy jsou mezi zákazníky nejpopulárnější a proč si myslíš, že tomu tak je?

New York City Diesel, Lavender, Somango a SOG Kush. NYCD má jeden z nejunikátnějších mixů terpenů (silic) z dostupných odrůd. Také obsahuje vysoký podíl CBD a spoustu limonenu (aromatická silice), díky čemuž vyhrál v mnoha soutěžích. Lavender byl CNBC vybrán jako jedna z šestnácti nejlepších léčebných odrůd. Získal první ceny ve Španělsku, v Amsterdamu a v Argentině. Ve Státech ho má v menu spousta léčebných výdejen.

Somango je jako jeho název. Chutná i voní jako čerstvé mango. Účinek je velmi příjemný, vhodný pro začátečníky. SOG Kush kombinuje OG Kush s Trainwreckem a LA Confidential, tři klasické americké linie. Jejich spojení se dobře pěstuje a ještě lépe kouří.

Které vlastní odrůdy preferuješ ty sám?

Miluju Amnesia Haze. Je velmi povznášející a mám při jejím kouření pocit, jako kdyby mi rostly nové mozkové buňky.


Jsi jedním z mála lidí, kteří si mohli sáhnout na legendární G13. Jak přesně k tomu došlo?

Začalo to s Nevillem, původním vlastníkem klonu G13. Ten ji zkřížil se svojí Haze a vytvořil G13 Haze. Později dal některá z těchto semen svému příteli Edu Rosenthalovi, který věnoval deset kousků i mně. Zasadil jsem je, ale byla už stará, vyklíčilo pouze jedno a navíc šlo o samce. Z něj jsem pak vytvořil nejednu zajímavou linii a zejména mojí oblíbenou Amnesia Haze.

Proč se nevěnuješ samonakvétacím odrůdám?

Jednu takovou mám. Je odvozena z NYCD a jmenuje se Somatic. Obecně mi ale samonakvétačky nepřipadají dostatečně potentní.

Posledních pár let v tvojí nabídce nepřibylo nic moc nového. Vykašlal ses už na šlechtění nebo jenom čekáš na něco speciálního?

Není tomu tak dávno, co jsem přidal SOG Kush a Somari. Pořád pracuji s něčím novým.

Jaká je legální situace ve tvé zemi? Můžeš se k tomuto tématu vyjádřit?

Je to docela šedá zóna s mnoha objížďkami. Celosvětový postoj se ale posouvá správným směrem.

Chtěl bys na konec něco vzkázat našim čtenářům?

Všichni máme v mozku receptory THC, rodíme se s nimi. Pokud prošvihneme příležitost dostat THC do mozku, může se stát mnoho věcí. Alzheimer, deprese a demence jsou jen některými z nich. Všichni lidé by měli mít příležitost pěstovat tuto posvátnou bylinu a naplno zažít, co všechno umožňuje.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!