Ve speciálním vydání British Journal of Pharmacology s názvem „Cannabinoids“ byla v březnu 2014 mezi jinými publikována souhrnná studie irských vědců z Dublinské univerzity, která měla za úkol shrnout současné poznatky o vlivu endokanabinoidního systému a kanabinoidů na rozvoj a léčbu onemocnění postihujících ve stále větším množství stárnoucí populaci po celém světě.
Podle vedoucích autorů Dr. Stevena Fagana a Dr. Veronicy Campbellové se jedná především o Alzheimerovu, Parkinsonovu a Huntingtonovu chorobu, což jsou onemocnění s různými příčinami vzniku, ale podobnými mechanismy rozvoje a projevy, mezi něž patří zánětlivé postižení nervů, excitotoxicita (poškození nervových buněk v důsledku nadměrné stimulace), mitochondriální dysfunkce a omezení trofické (výživové) podpory buněk.
Současné metody léčby se soustřeďují na zvládání symptomů a zpomalení průběhu nemoci, lék zatím neexistuje. V tomto ohledu se jeví nadějně možnost modulace tělu vlastního endokanabinoidního systému, který se zdá být neurodegenerativními onemocněními výrazně ovlivňován. V laboratorních pokusech se vědci tyto negativní změny pokoušeli změnit aplikací jak rostlinných (zejména THC a CBD), tak syntetických (WIN 55212-2, JWH015 a dalších) kanabinoidů. Ty aktivují receptory CB1 a CB2, jež mají vliv na výše zmiňované funkce, takže například zvyšují trofickou podporu, spouštějí protizánětlivé procesy a omezují mitochondriální dysfunkce.
Výzkumy ve stále větší míře ukazují, že aktivací endokanabinoidních receptorů pomocí kanabinoidů dochází ke spuštění různých neuroprotektivních procesů chránících mozek před poškozením.
Zdroj: www.onlinelibrary.wiley.com