Aktuální článek
IACM ZPRAVODAJ: ROLE KANABINOIDŮ PŘI BUDOUCÍ LÉČBĚ NEURODEGENERATIVNÍCH ONEMOCNĚNÍ

IACM ZPRAVODAJ: ROLE KANABINOIDŮ PŘI BUDOUCÍ LÉČBĚ NEURODEGENERATIVNÍCH ONEMOCNĚNÍ

  • IACM Zpravodaj - ve spolupráci s Mezinárodní asociací pro kanabinoidní léčbu (IACM) přinášíme zprávy a studie ze světa léčby konopím. (www.cannabis-med.org)

Ve speciálním vydání British Journal of Pharmacology s názvem „Cannabinoids“ byla v březnu 2014 mezi jinými publikována souhrnná studie irských vědců z Dublinské univerzity, která měla za úkol shrnout současné poznatky o vlivu endokanabinoidního systému a kanabinoidů na rozvoj a léčbu onemocnění postihujících ve stále větším množství stárnoucí populaci po celém světě.

Podle vedoucích autorů Dr. Stevena Fagana a Dr. Veronicy Campbellové se jedná především o Alzheimerovu, Parkinsonovu a Huntingtonovu chorobu, což jsou onemocnění s různými příčinami vzniku, ale podobnými mechanismy rozvoje a projevy, mezi něž patří zánětlivé postižení nervů, excitotoxicita (poškození nervových buněk v důsledku nadměrné stimulace), mitochondriální dysfunkce a omezení trofické (výživové) podpory buněk.

Současné metody léčby se soustřeďují na zvládání symptomů a zpomalení průběhu nemoci, lék zatím neexistuje. V tomto ohledu se jeví nadějně možnost modulace tělu vlastního endokanabinoidního systému, který se zdá být neurodegenerativními onemocněními výrazně ovlivňován. V laboratorních pokusech se vědci tyto negativní změny pokoušeli změnit aplikací jak rostlinných (zejména THC a CBD), tak syntetických (WIN 55212-2, JWH015 a dalších) kanabinoidů. Ty aktivují receptory CB1 a CB2, jež mají vliv na výše zmiňované funkce, takže například zvyšují trofickou podporu, spouštějí protizánětlivé procesy a omezují mitochondriální dysfunkce.

Výzkumy ve stále větší míře ukazují, že aktivací endokanabinoidních receptorů pomocí kanabinoidů dochází ke spuštění různých neuroprotektivních procesů chránících mozek před poškozením.

Zdroj: www.onlinelibrary.wiley.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!