Aktuální článek
Veřejné protesty za legalizaci: Proč je důležité dát o sobě vědět

Veřejné protesty za legalizaci: Proč je důležité dát o sobě vědět

  • Počet veřejných demonstrací za legalizaci konopí v posledních letech po celém světě stoupá. V množství je síla a zastánci rozumné drogové politiky chtějí být vidět a slyšet. Podle některých názorů jsou podobné akce kontraproduktivní a vrhají na aktivisty špatné světlo, já se ale domnívám, že na cestě za ukončením konopné prohibice hrají naprosto zásadní roli.

Demonstrace mají velký význam při sdělování jakéhokoli postoje širší veřejnosti a při jeho obhajování. Odedávna vycházeli lidé do ulic, aby dali najevo svůj nesouhlas s veřejným děním. Od povstání v Římě přes rolnické nepokoje až po nejrůznější společenská hnutí 20. století – sufražetky, hnutí za lidská práva nebo za práva homosexuálů – historie lidstva dokazuje, že dát o sobě vědět má smysl.

Diskriminace a represe nás spojuje

Žijeme ve světě, kde jsou názory mnoha lidí ignorovány, a jediným způsobem, jak to změnit a dát svůj postoj najevo, je vyjít do ulic. Můžeme tak nejen veřejně vyjádřit svůj nesouhlas se zákony, jež dělají z obyčejných lidí zločince, ale také ukázat solidaritu a jednotu. Nacházet lidi, kteří sdílí náš názor a cítí to samé, co my, nám může dodat sílu a motivaci pokračovat v započaté práci. Tím, že prohibice neprávem diskriminuje uživatele konopí, je vlastně zároveň spojuje, sjednocuje a vytváří mezi nimi pouto založené na vzájemném pochopení.

Už samotný fakt, že se lidé sejdou, aby podpořili společnou věc, je skvělý. Přitáhnout pozornost ale není to nejdůležitější, čeho lze veřejnou demonstrací svého názoru dosáhnout. Je samozřejmě důležité ukázat, že užívání konopí není záležitostí několika málo dlouhovlasých jedinců na okraji společnosti, nicméně ještě důležitějším faktorem je, že společné akce dávají dohromady lidi, kteří se věnují pěstování a konzumaci této zázračné rostliny. Lidi, kterým konopí, stejně jako mně samotnému, zlepšuje život a pomáhá v boji se závažnou chorobou.

Je třeba zvednout se ze židle a udělat něco reálného ve skutečném světě, nejen o tom mluvit na sociálních sítích.

Nelze zavírat oči před mnoha způsoby využití konopí, od jeho téměř zázračných léčebných vlastností až po průmyslové zpracování veškerých jeho částí. Není ani možné popřít, že představuje bezpečnější alternativu k tabáku a alkoholu. Konopí dělá lidem dobře po psychické i fyzické stránce a umožňuje nám prožívat život na plno a dobře se bavit. Neplatí to samozřejmě univerzálně pro každého jednotlivce a v každé situaci, nicméně je nezpochybnitelným faktem, že lidí, kteří si jeho prostřednictvím zpříjemňují život a rozšiřují obzory, jsou miliony. A to je potřeba ukázat zbytku světa!

Právo na protest

Musíme podporovat organizátory veřejných protestů a jejich akce. Bojují totiž za všechny uživatele konopí, kteří se nechtějí dále skrývat a fungovat v polosvětě mezi legalitou a ilegalitou. Sám jako aktivista z Velké Británie doufám, že se budu moci i v budoucnu účastnit co možná největšího počtu happeningů podobných například poslednímu Cannabis Awareness Picnicu, který se konal 28. července v Brightonu. Právě na takových akcích se mohu setkávat s úžasnými lidmi, kteří věnují svůj čas i úsilí podpoře legalizace. Během posledních měsíců jsem také promlouval na dvou německých akcích – DampfParade v Kolíně nad Rýnem a HanfParade v Berlíně, kde jsem tisíce lidí seznámil s mým životním příběhem a pokusil se jim objasnit své názory a postoje. Jsem nesmírně rád, že mám takové příležitosti ukázat jak zdravým, tak nemocným, jak moc mi konopí zlepšilo život. Taková osobní zkušenost, s níž se mohu podělit, vydá za desítky knih a odborných studií a já osobně ji považuji za nejlepší způsob, jak ukázat lidem úžasný potenciál konopí při léčbě některých chorob.

Žijeme ve světě, kde jsou názory mnoha lidí ignorovány a jediným způsobem, jak to změnit a dát svůj postoj najevo, je vyjít do ulic.

Veřejné protesty drží aktivisty pohromadě a vytvářejí mezi nimi pouta přátelství a důvěry. Boj za společnou věc nás všechny žene dopředu. Svět je stále více virtuální, o to více je třeba zvednout se ze židle a od klávesnice a udělat něco reálného ve skutečném světě, nejen o tom mluvit na sociálních sítích. Pokud přemýšlíte o organizaci demonstrace, máte mou plnou podporu. Na nic nečekejte a ukažte světu, že si stojíte za svým. Společně jde přece všechno lépe.

Clark French je známý britský aktivista a pacient s roztroušenou sklerózou, kterou si již mnoho let léčí pomocí konopí. Za legalizaci užívání této rostliny k léčebným i rekreačním účelům bojuje nejen doma, ale vystupuje i na protestních akcích a happeninzích v Americe a Evropě. Mimo jiné je také spoluzakladatelem nového pacientského spolku United Patients Alliance, který má za úkol sdružovat pacienty ve Velké Británii, již se léčí nebo chtějí léčit konopím.

 Zdroj: sensiseeds.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!