Motivací k takovému prohlášení je pro WHO jednoznačně snaha o ochranu veřejného zdraví a lidských práv. I když primárním cílem dekriminalizace je snížení počtu nově nakažených virem HIV mezi závislými, kteří užívají drogy nitrožilně, dotkla by se samozřejmě i jiných skupin.
Ve své zprávě uvádí Světová zdravotnická organizace, že:
- Jednotlivé státy by měly podnikat kroky směřující k dekriminalizaci všech způsobů užívání drog, a tím k snížení počtu osob vězněných za užívání drog.
- Je nutné podporovat programy na výměnu sterilních jehel a stříkaček a nabídnout substituční léčbu těm závislým, kteří o ni projeví zájem.
- Nucená léčba by měla být úplně zakázána.
Zpráva vyzdvihuje úspěch Portugalska, které legalizovalo držení drog pro osobní potřebu a začalo nahlížet na závislost jako na problém zdravotní, nikoli jako na zločin. Vychází přitom z doporučení Světové komise pro zákony ve vztahu k HIV, což je nezávislý orgán fungující v rámci OSN a zabývající se diskriminací nakažených tímto virem.
Čas na změnu
V závěrečném memorandu ze zasedání z roku 2012 se mimo jiné uvádí: „Přehodnoťme svůj přístup k drogám. Místo trestání uživatelů, kteří nijak neohrožují ani neomezují své okolí, bychom jim naopak měli nabídnout lepší přístup k léčbě HIV a dalších nemocí, včetně dobrovolné léčby jejich závislosti.“
Volání po progresivnější drogové politice z řad OSN sílí a roste šance, že dojde ke změně současného prohibičního paradigmatu, kdy vlády jednotlivých států začnou prosazovat pragmatičtější a humánnější způsoby řešení drogové problematiky. Ukončení kriminalizace bylo již doporučováno mnoha zdravotnickými a lidskoprávními organizacemi po celém světě, doposud ale žádné z nich nebylo tak jednoznačné a důrazné.
Zdroj: www.tdpf.org.uk