Aktuální článek
Život s fibromyalgií a léčba konopím

Život s fibromyalgií a léčba konopím

  • V novém vydání magazínu Legalizace, které bude na stáncích k dostání od 4. září, se budeme detailně věnovat málo známému chronickému onemocnění, jež trápí stále více lidí po celém světě. Fibromyalgie je závažné onemocnění projevující se zejména chronickou bolestí svalů a zvýšenou citlivostí na tlak, jehož příčinu se doposud nepodařilo odhalit. Jako malou ukázku vám nyní představíme zkušenost jedné nejmenované šestadvacetileté pacientky, která si přála zůstat v anonymitě.

Každé ráno se probouzím v bolestech a okamžitě do sebe musím naházet několik prášků. Bohužel si moje tělo na většinu dostupných léků proti bolesti vytvořilo toleranci a podle doktora by mi dokázalo výrazněji pomoct už pouze morfium.

Když nemám dobrý den (což je velmi často), cítím velkou bolest v páteři a kyčlích, v důsledku čehož mám ztuhlá ramena a ruce a většinou také problémy s chůzí. Hlavu pak mám jako balón a nejsem schopná vypustit souvislou větu. Obyčejné denní úkony, jako třeba obléknout se, připravit jídlo a pobavit se s kamarády, jsou pro mne nepředstavitelně náročné, takže většinou jen ležím v posteli a přemýšlím, že bych to na tomhle světě nejraději zabalila.

Potřebná úleva

Rozhodla jsem proto jednoho obzvláště „špatného“ dne vyzkoušet konopnou alkoholovou tinkturu, kterou mi připravil přítel. S konopím jsem už měla nějaké zkušenosti a občas jsem ho na mírnění bolesti kouřila, ale v této formě mělo být údajně ještě mnohem účinnější. Dala jsem si proto tři kapky po obědě, kdy mi je obvykle nejhůř, a čekala, co se bude dít. Již po patnácti minutách jsem pocítila výrazné zlepšení bolesti, aniž bych byla nějak omámená. Po dalších patnácti minutách byla úleva ještě výraznější a jediným vedlejším účinkem byla mírná únava (to je u mě ovšem celkem běžné). Další hodinu jsem se cítila velmi dobře a bez jakýchkoli vedlejších účinků, vzala jsem si proto ještě pět kapek, díky kterým mi bylo až do pozdního večera tak fajn jako dlouho ne.

Od té doby užívám konopí pravidelně, protože mi výrazně pomáhá.

Přehled dosavadních výzkumů, výpovědi dalších pacientů i názor specialisty lékaře najdete v novém magazínu Legalizace č. 25, který vychází 4. září 2014.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!