Aktuální článek
Legenda AK–47

Legenda AK–47

Profilový obrázek
  • AK-47 je léty prověřenou klasikou, o níž nikdo nemluví špatně. Zapsala se do historie jako jedna z odrůd, které udávaly směr dalšího šlechtění v posledních dvou dekádách.

Tak jak už název napovídá, AK-47 je skutečně silná. Jak podotýká její tvůrce Simon, majitel Serious Seeds, rozhodně se nejedná o nějakou jeho zálibu ve zbraních nebo válce. V současné době v záplavě jiných moderních hybridů už tolik nevynikne, ale když byla v první polovině devadesátých let uvedena do coffeeshopů, lidé běžně odpadávali po jednom prásku. Každý coffeeshop a šlechtitel chtěl mít něco podobného, a proto vznikla spousta linií se stejným jménem, které buď s původní odrůdou geneticky vůbec nesouvisely, nebo se naopak jednalo jen o vlastní rozmnoženiny původních semen.

Za vše mluví skutečnost, že AK-47 vyhrála celkem šestnáct různých ocenění od všemožných porot a komisí a další sbírá dodnes. Je také jedinou rostlinou, která se v High Times Cannabis Cupu umístila na medailových pozicích jak v sativní, tak v indikové kategorii, protože v různých fenotypech lze nalézt to nejlepší z obou světů.


Jednou z nejpěstovanějších napodobenin je AK-48 od Nirvana Seeds, která ale zdaleka nedosahuje kvalit originálu. Semena jsou ovšem třikrát levnější, což spoustu zájemců přesvědčí. AK-47 byla dokonce jednou z prvních rostlin, které daly vzniknout druhé generaci samonakvétacích hybridů. Auto AK-47 od španělských Lowlife Seeds byla jednou z prvních samonakvétaček, které skutečně mělo smysl pěstovat a nebyly jen okrasnou zajímavostí. V současnosti se ale tato odrůda jmenuje Auto AK-74. Simon se zřejmě rozhodl hlídat si lépe své obchodní značky.

Původ

AK-47 je dílem Serious Seeds, od nichž pocházejí i další klasiky jako White Russian, Chronic nebo Bubblegum. Serious Seeds mají pověst spolehlivého zdroje kvalitních semen. Pravděpodobně neuděláte chybu s žádnou jejich odrůdou, ale AK-47 je přeci jen něco víc než jenom dobrá linie.
Simon, který je i hlavní šlechtitel v Serious Seeds, samozřejmě drží přesný původ v tajnosti. Jediné, co prozradil, je skutečnost, že AK-47 obsahuje to nejlepší z kolumbijské, mexické, thajské a afghánské genetiky a že se jedná o sativně dominantní hybrid s poměrem složek 65 : 35. Chutí trochu připomíná legendární Skunk, ale s výraznější zemitostí a jemným květinovým dozvukem. Protože se jedná o dominantně sativní hybrid, poskytuje AK-47 uvolněný, ale nikoli uzemňující stav.

AK-47 v Čechách

Nevýhodou je v našich podmínkách skutečnost, že venku ji těžko dopěstujete. Dozrává totiž až koncem října, kdy už bývá velice nevhodné počasí a většina úrody vám shnije, pokud ji ovšem nechcete sklízet předčasně, čímž zase utrpí chuť a účinek. Rozumnou alternativou je pěstování ve skleníku, kde by při dostatečném větrání neměla mít problém dozrát. Ideální je ale rozhodně pro indoorovou kultivaci. Pro indoor byla AK-47 vyšlechtěna a není tak překvapivé, že právě v umělých podmínkách se jí daří nejlépe. Vůbec nejlepších výsledků dosahuje v hydroponických a aeroponických systémech, kde může naplno projevit svůj potenciál. Nezapomeňte na velmi intenzivní aroma, které bez pachového filtru zamoří široké okolí.

Cherry AK-47

Jeden čas byla na našem území velice populární linie klonů AK-47, která oplývala až neuvěřitelně silným aroma připomínajícím přezrálé třešně. Zvláštní bylo, že na rozdíl od původní rostliny vyvolávala silnou paranoiu, přestože fyzicky byla vyloženě relaxační, což je velice neobvyklá kombinace. V Americe se prý dá stále sehnat, ale v Čechách už se pár let nevyskytuje nebo si ji možná drží pár growerů jako osobní poklad. Je to škoda, protože se jednalo o skutečně unikátní fenotyp, který natolik vyčníval, že ti, kdo ji užívali, nemohli uvěřit, že se jedná o starou dobrou AK-47.

Závěr

AK-47 je prostě unikátním mixem genetik z různých koutů světa, který nepřestává fascinovat pěstitele na celém světě, přestože už je na trhu přes dvacet let. Své místo vedle jiných legend z tohoto seriálu si rozhodně zaslouží. !

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!