Aktuální článek
Jak farmaceutická lobby bojuje proti konopí

Jak farmaceutická lobby bojuje proti konopí

  • Jak se ve Spojených státech amerických a dalších zemích mění pohled na konopí k rekreačnímu i medicínskému využití, odpůrci se v čím dál větším množství obracejí na uznávané akademiky a odborníky na zdraví, kteří varují před údajně hrozivými dopady legalizace konopí.

Tito experti tvrdí, že konopí je příliš nebezpečné, nedostatečně studované a otestované a zcela jistě škodlivé. Newyorský magazín Vice nicméně odhalil, že významné množství lékařů a vědců brojících proti ukončení konopné prohibice je zároveň na výplatních páskách velkých farmaceutických koncernů, jejichž produkty a léčiva mohou být v mnoha případech jednoduše nahrazeny konopím.

Za vším hledej peníze

Zarážející na celé věci je především to, že protikonopní odborníci jsou v posledních letech často citovaní v médiích, která ovšem opomínají zmínit, že tito nezaujatí experti jsou ve skutečnosti placení farmaceutickým průmyslem.

Vezměme si například profesora Herberta Klebera z Kolumbijské univerzity (který je zcela nepopiratelně uznávaným psychiatrem a akademikem) a jeho vyjádření v tisku a odborných publikacích. V nich varuje před užíváním konopí a zdůrazňuje, že se jedná o velký společenský a zdravotní problém, zejména co se týče potenciálního vzniku závislosti na této droze. Když čteme jeho protikonopné statě pro významné deníky a televizní stanice po celé Americe, jednu důležitou věc se ovšem nikde nedozvíme: Dr. Kleber je dlouhá léta placeným konzultantem předních farmaceutických koncernů, jako například Purdue Pharma (výrobce OxyContinu), Reckitt Benckiser (výrobce Nurofenu) a Alkermes (producent nového a velmi potentního opioidu Zohydro).

 Organizace bojující proti legalizačním snahám šíří o konopí zavádějící informace a přitom jsou financovány firmami, které jsou zodpovědné za mnohem závažnější drogový problém současnosti – závislost a zdravotní újmy v důsledku nadužívání opioidních léků na předpis.

Kleber představuje jednu z hlavních amerických autorit, kterou dále citují různé organizace bojující proti legalizačnímu hnutí v zemi. Opakovaně se na jeho slova odvolává například Sbor policejních náčelníků státu New York nebo Americká psychiatrická společnost, která oponuje legalizaci konopí – i pro léčebné účely.

Na žádost o rozhovor Dr. Kleber nereagoval, a tak se zeptáme sami – může být jeho dlouholetý finanční vztah s farmaceutickými koncerny brán jako střet zájmů v legitimní diskuzi o legalizaci? Výzkumy opakovaně prokazují, že konopím lze účinně nahradit většinu léků proti bolesti, a to bez výraznějších vedlejších účinků ve srovnání s běžně předepisovanými opiáty. Produkce léků tišících bolest je přitom mnohamiliardový byznys, který se stává stále větším terčem kritiky lékařů i vědců: ročně totiž způsobí jen ve Spojených státech zhruba 16 000 úmrtí (více než heroin a kokain dohromady). Rostoucí množství odborníků považuje konopí za bezpečnou a vhodnou alternativu k medikamentům jako OxyContin – konopím se totiž nikdo smrtelně předávkovat nemůže.

„Nebezpečná“ rostlina versus syntetická farmaceutika

Mezi další významné odpůrce legalizace konopí spojené s farmaceutickým byznysem patří Dr. Anne Eden Evinsová, která pracuje jako psychiatrička na Harvardově lékařské fakultě. Evinsová mimo jiné působí ve správní radě největší americké protikonopné lobbingové skupiny Project SAM (Smart Approaches to Marijuana – Rozumný přístup ke konopí) a opakovaně kritizuje legalizační snahy: „Když budou lidé moci nakupovat trávu v ‚lékárně‘ nebo dokonce v ‚kavárně‘, budou se potom mylně domnívat, že je to bezpečné,“ uvedla Evinsová pro magazín Times v roce 2013.

 Média opomínají zmínit, že „nezaujatí“ experti brojící proti legalizaci jsou v mnoha případech placení farmaceutickým průmyslem.

V jiném komentáři z roku 2012 pro odborný žurnál Journal of Clinical Psychiatry musela uvést původ svých příjmů, z čehož vyplynulo, že pracuje mimo jiné jako konzultant Pfizeru a DLA Piper a že obdržela granty na výzkum od GlaxoSmithKline, Envivo a Pfizeru – tedy od představitelů nejvýznamnějších farmaceutických gigantů působících na trhu s léky tišícími bolest.

Dalším příkladem může být Dr. Mark L. Kraus, expert na závislosti a člen správní rady Americké společnosti pro léčbu závislostí, který v roce 2012 publikoval doporučení zamítnout návrh zákona o legalizaci konopí k léčebným účelům ve státě Connecticut. Podle výpisu z daňového úřadu Kraus v této době působil i jako placený odborný poradce pro Pfizer a Reckitt Benckiser.

Kraus ani Evinsová na žádost o vyjádření taktéž nereagovali.

Děti proti drogám bojují za výrobce opioidních narkotik

Tato a další podobná odhalení poukazují na skutečnost, že farmaceutické koncerny spolupracují s lobbistickými organizacemi, jež se snaží zachovat prohibici. V červenci vyšel v magazínu Nation článek poukazující na to, že mnoho z největších protikonopných skupin (například Community Anti-Drug Coalitions for America nebo Partnership for Drug-Free Kids), které organizují protilegalizační kampaně, jsou podporovány nemalými částkami farmaceutickými firmami jako například Purdue Pharma anebo Alkermes.

Tyto organizace, jež bojují proti konopným legalizačním snahám, šíří zavádějící informace o konopí (ne nepodobné „marihuanovému šílenství“ z třicátých let 20. století). Přitom jsou financovány firmami, které jsou zodpovědné za mnohem závažnější drogový problém současnosti – závislost a zdravotní újmy v důsledku nadužívání opioidních léků na předpis.

 Rostoucí množství odborníků považuje konopí za bezpečnou a vhodnou alternativu k výrobkům jako OxyContin.

Jak v posledních letech opakovaně informují média, neobjektivní výzkum financovaný a ovlivňovaný farmaceutickým byznysem pomohl rozpoutat smrtící epidemii užívání velmi nebezpečných opioidů (jmenujme například „oblíbený“ OxyContin nebo Vicodin).

Výzkumníci a lékaři, skrytě financovaní Pfizerem, GlaxoSmithKline a dalšími giganty, svými závěry vybízeli lékaře, aby předepisovali tyto léky tlumící bolesti v nadměrném množství na celou škálu různorodých zdravotních obtíží, což vedlo až k současnému stavu, kdy Spojené státy představují největšího konzumenta léků proti bolesti na světě, a zároveň zde umírá nejvíce lidí na předávkování. Členové lékařské profese placení farmaceutickými firmami by nám přitom nadále chtěli bezostyšně upírat právo vybrat si mnohem bezpečnější léčivo, kterým je konopí.

Zdroj: https://news.vice.com/article/leading-anti-marijuana-academics-are-paid-by-painkiller-drug-companies

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!