Aktuální článek
První legální pěstování konopí k léčbě v Latinské Americe

První legální pěstování konopí k léčbě v Latinské Americe

  • Nizozemská seedbanka Paradise Seeds přijala s velkým potěšením zprávu, podle níž se Chile stává první zemí Jižní Ameriky legalizující systém pěstování a poskytování „konopných extraktů pro úlevu“ onkologickým pacientům.

Semenná banka Paradise Seeds byla vybrána za dodavatele osiva, z nichž budou pěstovány rostliny na výrobu extraktu. Celý projekt, kterého by se mělo účastnit zhruba 200 pacientů s rakovinou, zaštiťuje místní nadace Fundación Daya ve spolupráci s takřka čtyřsettisícovým městem La Florida. Dne 8. září byl program s konečnou platností schválen státním Úřadem pro zemědělství a dobytek.

Za tímto převratným rozhodnutím pěstovat v Chile konopí k léčbě stojí především práce Fundación Daya, již založila populární herečka a společenská aktivistka Ana Mariá Gazmuriová. V Chile navíc v současnosti probíhá žhavá debata o smysluplnosti kriminalizace konopí a mezi odpůrci současné prohibice přibývá známých osobností od celebrit přes akademiky až po politiky (včetně bývalého prezidenta).

Nadace Fundación Daya bude úzce spolupracovat s Chemicko-farmakologickou fakultou Univerzity Valparaíso, přičemž společným cílem bude produkce kvalitního a lékařsky standardizovaného konopného výtažku extrahovaného z rostlin pěstovaných přímo na pozemku univerzity. Zároveň bude probíhat školení, na kterém se zdravotníci naučí aplikovat konopný výtažek onkologickým pacientům v rámci paliativní péče a tlumení bolestí.

Zástupci nadace vybrali celkem pět odrůd amsterdamské semenné banky Paradise Seeds, která už za sebou má spolupráci s pěstiteli a lékaři v Kanadě. Vedle známých odrůd pověstných svými léčebnými účinky, jako například Pandora nebo Nebula, si nadace Fundación Daya vybrala ještě Durga Mata 2 CBD, tedy zbrusu novou odrůdu vyvinou speciálně pro léčebné užití.

Luc Krol z Paradise Seeds k celému projektu vyjádřil následovně: „Vláda Chile se zachovala moudře a prokázala, že se nebojí dělat odvážná rozhodnutí ve prospěch obyvatel. Těšíme se na spolupráci a sdílení našich vědomostí o léčebném potenciálu konopí s lidmi z nadace Fundación Daya. Pevně věříme, že tento projekt bude mít pro všechny zúčastněné onkologické pacienty výrazný zdravotní přínos.“

Kontakt:

Fundación Daya: nicolas.dormal@fundaciondaya.cl

Paradise Seeds: info@paradise-seeds.com

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!