Aktuální článek
Recenze na knihu Duše šalvěje

Recenze na knihu Duše šalvěje

  • Psaní recenze na tuto knihu ve mně vyvolávalo zvláštní vzpomínky na jeden z nejsilnějších psychedelických zážitků života, v jehož průběhu jsem po užití šalvěje okusil pocit absolutní ztráty osobnosti. Kdybych měl tehdy znalosti, jež jsem načerpal z působivého dílka Duše šalvěje, ocenil bych nevšední zkušenost zřejmě jinak než panickou hrůzou.

Než si představíme samotnou knihu, musíme čtenáře upozornit na jistou „změnu“ v českých zákonech, jež se odehrála dva roky po vydání (2009). Na přebalu se totiž dočteme, že rostlina je „široce dostupná jako ‚šamanská‘ bylina a lze ji volně zakoupit prostřednictvím internetu“. V roce 2011 byla ovšem hlavní účinná látka salvinorin A v České republice nově zařazena na seznam látek spadajících pod režim zákona o návykových látkách: přechovávání množství do dvou gramů sušených listů je tak považováno za přestupek, více již za trestný čin. To znamená, že na českém internetu ji dnes není možné legálně zakoupit a objednáváním z ciziny se vystavujete hrozbě trestního postihu.

Nechte se provést světem posvátné byliny

Autor Martin W. Ball, americký spisovatel a hudebník, k šalvěji divotvorné přistupuje s úctou a pokorou. Zároveň ukazuje hluboké znalosti jak z hlediska botanického, tak i z historického a spirituálního, které umně spojuje dohromady a vytváří tak ucelený obraz duše této rostliny.

Jak sám v úvodu vysvětluje: „Šalvěj není rostlina, se kterou by si člověk mohl jen tak zahrávat, nemá prakticky žádnou ‚zábavnou‘ hodnotu (…) Světy, které nám otvírá, mohou být někdy až příliš složité a obtížné na to, abychom si s nimi uměli poradit, orientovali se v nich a včlenili je do našeho běžného života.“

Celá kniha je rozdělená do šesti kapitol, jež čtenáře postupně seznámí se všemi důležitými aspekty užívání šalvěje divotvorné – od obecného uvedení do problematiky enteogenů přes botanické seznámení s rostlinou, popis několika osobních zkušeností a zážitků až po filozofické zamyšlení a praktické rady před samotným užitím.

Pokud vezmeme publikaci jako celek, nezbývá než souhlasit s entobotanikem a farmakologem Danielem Siebertem, který je zároveň jedním z nejuznávanějších odborníků na šalvěj divotvornou: „Tuto knihu doporučuji všem, kdo mají zájem porozumět povaze této rostliny a chtějí ji užívat jakožto nástroj k praktickému rozvíjení vlastní spirituality.“

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!