Zákon by se prozatím týkal pěti provincií na severu země a zahrnoval by zároveň také legislativní vymezení pro vznik státní agentury, která by měla výhradní právo s konopím obchodovat.
Nelegální, leč nevymýtitelné
Pěstování konopí je v Maroku nezákonné, vláda je vůči němu ale z ekonomických důvodů poměrně tolerantní a hlasy z řad poslanců PAM volající po legalizaci jsou od roku 2009 nepřeslechnutelné. V roce 2013 zorganizovala tato strana v parlamentu slyšení, jehož předmětem byly právní a bezpečnostní mechanismy nutné k zajištění fungování oficiálního konopného trhu.
Podle zprávy Organizace spojených národů je pěstování konopí poměrně významnou složkou marockého hospodářství – při vypěstovaném objemu až 38 000 tun se podílí přibližně 0,57 procenty na hrubém domácím produktu země, a to i přesto, že produkce v posledních letech klesá. Konopný „byznys“ živí až osm set tisíc Maročanů, v naprosté většině z pěti severních provincií, přičemž pro rodinu průměrného farmáře představuje výnos z konopí až polovinu ročního příjmu.
Istiqlal a PAM obsadili po posledních volbách více než čtvrtinu křesel v dolní komoře marockého parlamentu, ke schválení zákona nicméně potřebují podporu dalších politických stran. Islámská strana spravedlnosti a rozvoje (PJD), která je se čtvrtinou křesel největší parlamentní frakcí, prohlásila legalizaci za nepřijatelnou, dala nicméně najevo ochotu diskutovat s předkladateli zákona.
Regulací prodeje by Maroko na jedné straně dosáhlo snížení ilegální produkce a pašování, na straně druhé by mělo šanci prodávat své konopí na trzích, kde je rostlina legální.
Pěstování konopí je poměrně významnou složkou marockého hospodářství – při vypěstovaném objemu až 38 000 tun se podílí přibližně 0,57 procenty na hrubém domácím produktu země.
Vznik státní agentury by zároveň umožnil tuto komoditu zdanit a zajistit tím poměrně výrazný zdroj prostředků pro státní kasu. Je ale pravdou, že obrovská míra korupce, která je v Maroku každodenní realitou, by mohla myšlenku legalizace snadno proměnit z plánu na podporu drobných farmářů v jednoduchou metodu generování zisku pro několik málo obchodníků a vládních úředníků.
Zdroj: http://muftah.org/moroccan-parliament-eyes-legalization-cannabis-production/#.VBFM0qOL6Un