Aktuální článek
VYJÁDŘENÍ SPECIALISTY NA FIBROMYALGII K LÉČBĚ KONOPÍM

VYJÁDŘENÍ SPECIALISTY NA FIBROMYALGII K LÉČBĚ KONOPÍM

  • V rámci tématu léčby fibromyalgie jsme kontaktovali lékaře MUDr. Pavla Jeremiáše, který se tomuto nepříjemnému onemocnění dlouhodobě věnuje. Zároveň se jedná o ošetřujícího lékaře jedné ze dvou pacientek, jejichž svědectví naleznete na předchozích stránkách.

Pane doktore, jak dlouho Martinu F. léčíte?

Martinu léčím pro fibromyalgický syndrom přes tři měsíce.

Pozorujete nějaké rozdíly v jejím stavu předtím a poté, co začala užívat konopí?

Po zhodnocení dosavadní několikaleté neúspěšné konvenční léčby jsme se s Martinou domluvili na léčbě cannabisem. Jako nejvhodnější způsob aplikace jsem jí doporučil inhalaci pomocí vaporizéru. Po počátečních problémech při aplikaci (dráždivý kašel) již léčbu poměrně dobře toleruje. Díky konopí se jí ulevilo od bolesti, což lze dokumentovat významnou redukcí spotřeby analgetik, ale především se významně zlepšila celková kvalita jejího života.

Jaký máte, nyní již obecně, názor na léčbu fibromyalgie konopím v rámci své specializace?

Fibromyalgický syndrom je chronickým onemocněním s nepříznivou prognózou, které nejenže výrazně snižuje kvalitu života, ale nezřídka vede k plné invaliditě. Ačkoli se jedná o časté onemocnění a jeho výskyt v populaci narůstá, je stále poměrně opomíjené i přes zlepšující se povědomí lékařské veřejnosti. Problém představuje také omezená účinnost a špatná snášenlivost konvenční farmakologické léčby. Osobně se perspektivami léčebného využití konopí v revmatologii zabývám systematicky již asi pět let.

Kdy a z jakých zdrojů jste se o léčebném potenciálu konopí dozvěděl poprvé a odkud čerpáte nyní?

Poprvé jsem se o jeho účincích dozvěděl paradoxně od samotných pacientů, z nichž někteří je již řadu let úspěšně užívali například k léčbě lupénky. Postupným sbíráním informací z mnoha vědeckých zdrojů – ale také díky vašemu časopisu, jehož jsem spokojeným předplatitelem –, se mi podařilo získat poměrně ucelený přehled o léčebných možnostech této užitečné rostliny. Snaha o sdílení možnosti využití konopí v našem oboru vyústila v pilotní prezentaci na toto téma na loňském semináři mladých revmatologů. Vzhledem k příznivému ohlasu bych na toto téma do budoucna navázal i publikační činností.

Co si myslíte o srovnání vedlejších účinků konopí a běžných léků proti bolestem u pacientů s fibromyalgií?

Konopí u fibromyalgie nejen ulevuje od plošné bolesti, ale současně také příznivě působí na další důležité aspekty onemocnění, jakými jsou poruchy spánku a únava. Vědecké studie i mé vlastní praktické poznatky ukazují, že účinnost konopí je minimálně srovnatelná s dosud podávanými farmaky, ale konopí je přitom nemocnými lépe snášeno. Revmatologie však zahrnuje také nemoci, jejichž podkladem je porucha imunitního systému vedoucí k zánětlivému postižení kloubů a dalších tkání. Některé látky obsažené v konopí mají slibný potenciál k ovlivnění patologických poruch imunitního systému. V tomto ohledu je však nutné provést rozsáhlejší a cílenější výzkumy. Pokud budou přibývat vědecké důkazy o účinnosti konopí v řadě medicínských oborů, mohlo by se konopí dle mého soudu stát stejně nepostradatelným léčivem, jakým je aspirin nebo penicilin.

Jaký je váš názor na současné legislativní a další zádrhely, kdy je konopí k léčebným účelům technicky legální, ale žádný lékař je ještě není schopen předepisovat kvůli nefunkčnímu registru a dalším problémům? Ptají se vás sami pacienti na možnost léčby konopím?

Prakticky každý týden se setkávám s nemocnými, kteří žádají o poskytnutí informací nebo se chtějí konopím rovnou léčit. Zájem je tak velký, že jej oficiální program tak, jak je koncipován, nemůže v žádném případě uspokojit. Průtahy, které v současné době brání praktickému dodání konopí potřebným pacientům více než rok od vyhlášky ministerstva zdravotnictví, považuji za špatné. Dle mého názoru by se měla přezkoumat odborná kompetence zodpovědných osob a vyvodit z toho patřičné personální důsledky. Rychlé převzetí izraelského modelu by dle mého názoru bylo v současné situaci nejlepším řešením.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!