Aktuální článek
Lady Alice

Lady Alice

  • Lady Alice čerpá inspiraci z dobrodružství Sherlocka Holmese. V této svižné hře si vyzkoušíte svoji schopnost klamat spoluhráče, potrénujete paměť a procvičíte logické myšlení.

Na konferenci Královské geografické společnosti byl pozván cestovatel Henry Stanley, který před nedávnem dokončil svoji výpravu po Africe. Lord Stanley se ale na konferenci nedostavil, nebyl nalezen ve svém pokoji a teprve detektiv Holmes objevil za postelí záhadnou obálku s nápisem Pamatuj na Lady Alice, ve které se nacházela fotografie všech účastníků výpravy vedle zmíněné expediční bárky Lady Alice a mapka Londýna s několika zatrženými místy. Protože pro mistra Holmese nebyla tato záhada žádným oříškem, rozhodl se svěřit její rozluštění svým malým kamarádům.

Hlavní předlohou Lady Alice je přes šedesát let stará detektivní klasika Clue, která dostala před nedávnem nový kabát pod názvem Cluedo. Díky Albi si obě tyto hry můžeme zahrát i v češtině. Popularitu tohoto typu her dokazuje i skutečnost, že bylo vytvořeno hned několik dalších variací pod značkami jako The Simpsons nebo Harry Potter. Ideálně je hra určena pro čtyři hráče, ale umožňuje i modifikaci pro tři nebo pět postav.

Jak se to hraje

V Lady Alice se se svými spoluhráči stanete dětmi z Baker Street, malými učedníky Sherlocka Holmese. Cílem hry je odhalit účastníka výpravy, který má na svědomí celý incident, místo únosu ostatních vědců, přesný čas události a také zjistit, který artefakt zmizel. Tyto údaje jsou ve hře souhrnně označovány jako indicie. Podle toho vypadá i herní plán, na němž jsou všechny možnosti přehledně znázorněny. Kromě herního plánu jsou ve hře žetony znázorňující jednotlivé hráče a takzvané žetony dedukce, které používáte při tipování správných indicií. Dále hra obsahuje Sherlockovy vizitky označující indicie odhalené jako nesprávné a bloček, do kterého se poznamenává aktivní hráč a v kterém se vybírají konkrétní indicie pro dané kolo. Poslední součástí hry je třicet dva kartiček, jež znázorňují všechny možné indicie a čtyři malinké obálky se čtyřmi Sherlockovými portréty, které slouží k hlasování o pravdivosti aktuálních indicií.

Na začátku hry dostane každý z hráčů jednu z indicií, vedoucích k dopadení pachatele. V každém kole vybere aktivní hráč nějakou kombinaci indicií a ostatní s pomocí svých Sherlocků v obálkách odpovídají na otázku „Máš některou z nich?“ Sherlock v obálce se tváří buď souhlasně, nebo nesouhlasně. Pokud se všichni čtyři dívají nespokojeně, všechny tipované indicie se označí vizitkami jako nepravdivé. V případě, že alespoň jeden Sherlock souhlasí, začíná sázení. Každý si může vsadit na některou z indicií jeden nebo dva body, případně i žeton s nulou pro zmatení soupeřů. V kterékoli fázi tahu se může hráč rozhodnout vyřknout obvinění, tedy kombinaci indicií, která je podle něj správná. Když se trefí, dostává bonusové body a hra končí. Když ne, končí hra jenom pro něj a ostatní hrají dál. Vyhrává hráč, který má na konci nejvíce bodů, což zdaleka nemusí být ten, kdo vyslovil správné obvinění.

Hodnocení

Lady Alice je spolu s dalšími podobnými hrami jakousi variací na hru Logik, která byla u nás velmi populární v době totality. I proto je herní systém velice intuitivní a snadno přejde do krve. Hra je chytlavá, ale obvykle není možné hrát více her po sobě, protože hráči si pak pletou, která indicie kdy platila. Pozitivní je, že jedna partička trvá asi dvacet minut, takže hráči během ní nestihnou ztratit soustředění. Pravidla jsou zpracována jako instruktáž od samotného detektiva Holmese a příjemně se čtou. Bohužel jsou místy poněkud nejednoznačná.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!