Aktuální článek
Recenze na knihu: Příběh kouře

Recenze na knihu: Příběh kouře

  • Kniha s podtitulem Člověk a kouření od úsvitu dějin až po současnost představuje brilantní kombinaci odborného a populárního přístupu k netradičnímu tématu, kterým je historie lidské inhalace nejen tabákového kouře, ale i dalších rostlin a bylin. Poutavé texty doplňuje několik stovek ilustrací a dohromady tvoří ojedinělé dílo, jež rozhodně stojí za přečtení.

První věc, která mne na objemné a skvěle graficky zpracované publikaci překvapila, byla samotná koncepce: jednotlivé kapitoly nekopírují běh dějin, na jehož pozadí by autor vyprávěl příběh člověka a kouření od dob, kdy například tabák inhalovali pouze původní obyvatelé Jižní a Latinské Ameriky přes jeho celosvětový rozmach v novověku až po vznik velkých tabákových koncernů na počátku 20. století.

Letem kouřícím světem

Kniha je místo toho koncipována jako soubor víceméně samostatných kapitol s různými autory, kteří se zaměřují na historii a kulturu kouření v určité geografické oblasti nebo kulturním okruhu. Dočteme se tak například o tom, jak došlo k rozmachu kouření tabáku v raně novověké Anglii, seznámíme se s historií kouření v rámci praktikování ájurvédské medicíny v Indii, dostaneme nahlédnout do opiových doupat ve viktoriánském Londýně anebo navštívíme rastafariánské kuřáky gandži na Jamajce.

Za kulturně-historickým přehledem následuje samostatný oddíl věnující se kouření v umění a literatuře, do něhož bylo zakomponováno jedno velmi příjemné překvapení pro české čtenáře: deset stran barevných ilustrací cigaretových krabiček prodávaných na území Čech, Moravy a Slezska od dob Rakouska-Uherska až po současnost.

Knihu příběh kouře můžete koupit v e-shopu Legalmarket.cz za 299 Kč.

Závěrečné dva oddíly rozebírají kouření z hlediska určitých skupin uživatelů (například specifika kouření u žen nebo Afroameričanů) a z hlediska moderního vědeckého a lékařského pohledu na kouření, zejména na rizika spojená s dlouhodobým užíváním tabáku.

Dvěma hlavním autorům, americkému literárnímu a kulturnímu kritikovi Sanderovi Gilmanovi a čínské historičce Sün Čou, kteří jsou autory úvodní kapitoly a redaktory celé publikace, se podařilo dát dohromady vynikající kompilaci nesmírně poutavých a poučných textů, které spolu s precizním grafickým zpracováním a mnoha autentickými ilustracemi vytvářejí zcela ojedinělé dílo na dnešním knižním trhu.

Autor: Sander L. Gilman, Zhou Xun
Titul: Příběh kouře
Podtitul: Člověk a kouření od úsvitu dějin až po současnost
Nakladatelství: Dybbuk
Vydání: Praha 2006, 1. vydání
Naše cena: 299 Kč
K dostání: Legalmarket.cz 

Pevná papírová vazba s obálkou, 457 str., 24×18 cm.

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!