Aktuální článek
Australský „konopný doktor“ bude navzdory zákazu léčit dál

Australský „konopný doktor“ bude navzdory zákazu léčit dál

  • Dr. Andrew Katelaris se hodlá i v budoucnu věnovat výrobě a prodeji konopných derivátů pacientům, ačkoli již kvůli tomu přišel o licenci a je popotahován ze strany policie a soudů. Ve svém jednání bude podle vlastních slov pokračovat i nadále, protože zákon, jenž to zakazuje, považuje za špatný a nespravedlivý.

Léčiva na bázi konopí, především ve formě extraktů, dodává doktor Katelaris svým pacientům již mnoho let a v roce 2005 mu v důsledku této činnosti byla odebrána lékařská licence. Přesto je rozhodnut ve svém ilegálním počínání nadále pokračovat.

Zákon, který je špatný, nedodržuji

Ze své tajné laboratoře poblíž Sydney distribuuje konopí v různých formách do celé Austrálie. Podle jeho názoru není přípustné odepírat fungující léčbu dětem i dospělým, kteří trpí nevyléčitelnými fyzickými nebo psychickými chorobami. Všechny nedávné australské ministry zdravotnictví označil v této souvislosti za zločince.

Australští politici nejsou proti legalizaci konopí k léčebnému využití, budou ale trvat na přísném dozoru a striktních regulačních opatřeních.

Katelaris byl v minulosti několikrát zatčen a obviněn z mnoha drogových přečinů, přesto odmítá s distribucí konopí pacientům přestat. „Pokud je zákon nespravedlivý, je naší povinností mu odporovat,“ tvrdí a apeluje přitom na ohleduplnost policie – když ne vůči své osobě, alespoň vůči pacientům. Konopné extrakty neboli výtažky podle vlastních slov dodává přibližně desítce nezletilých a výrazně vyššímu počtu dospělých klientů.

Politický postoj ke konopí je v Austrálii v rukou vedení jednotlivých států a provincií. Vláda státu Victoria již naznačila, že je ochotná o lékařském výzkumu léků na bázi konopí diskutovat. V Novém Jižním Walesu se premiér Mike Baird a opoziční leader John Robertson shodli na tom, že v podstatě nejsou proti legalizaci konopí k léčebnému využití, budou ale trvat na přísném dozoru a striktních regulačních opatřeních. Zákonodárci v oblasti Severního teritoria budou o problematice konopí jednat v nejbližší době, protože podpora této formy léčby mezi obyvateli podle průzkumů v poslední době rapidně narůstá.

Zdroj: http://www.9news.com.au/national/2014/09/02/15/21/banned-doctor-will-keep-prescribing-cannabis-to-patients

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!