Aktuální článek
Recenze na knihu Johna Bennetta Děti slunce a země

Recenze na knihu Johna Bennetta Děti slunce a země

  • Johna Bennetta lze do jisté míry považovat za nedoceněné dítě americké poválečné literatury. Spisovatel, novinář, básník, esejista, komentátor společenského dění a vydavatel několika nezávislých časopisů, jenž ve svých dílech směšuje různé žánry a literární styly, se českému čtenářskému publiku naposledy představil v loňském roce, kdy vyšel překlad jeho zatím posledního románu z roku 2010.

Autor třicítky knih bývá přirovnáván k slavným osobnostem americké literatury jako například Charlesi Bukowskému, Henry Millerovi nebo Jacku Kerouacovi. V Dětech slunce a země své nesporné kvality potvrzuje.

Válka proti drogám zevnitř

Příběh sleduje životní dráhy dvou bratrů a válečných veteránů z Vietnamu Tobiase a Seneky, kteří pocházejí z dlouhé rodové linie pašeráků a dealerů táhnoucí se až do počátku 19. století. Tobias pokračuje v rodinné tradici a postupně se vypracuje na výraznou postavu kalifornského drogového podsvětí – obchoduje s obávaným mexickým kartelem, s indiány, kteří pro Mexičany pěstují v pohraničních pouštích marihuanu, a dostane se až k legendárnímu Pablo Escobarovi. Vše vrcholí masivní přestřelkou, do níž se kromě Tobiase se Senekou, jejich kamarádů z Vietnamu a drogového kartelu zapojí i americká protidrogová centrála DEA.

Knihu můžete zakoupit v eshopu edice Legalizace za 249 Kč.

V rámci poutavě psaného příběhu se čtenář seznámí s americkou historií pašování drog (opium, marihuana, kokain a dalších), alkoholu, ale třeba i vlny – zkrátka se vším, co bylo zakázané nebo čeho byl nedostatek. Bennett ovšem nevypráví pouze o pašeráctví a boji o moc nad extrémně výnosným drogovým byznysem na západním pobřeží, ale i o významu rodinných pout mezi sourozenci, o osudu a o válce jako takové. Vypráví o boji se sebou samým a snaze vymanit se z průměrnosti.

Děti slunce a země čtenáře vtáhnou do děje, který je ihned pohltí a nedovolí jim knihu odložit. Nejenže se budou skvěle bavit, ale dozví se i mnoho zarážejících pravd o velkém dějinném fiasku, jímž je válka proti drogám.

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!