(* 9. listopadu 1934 – † 20. prosince 1996, USA; astronom, astrofyzik, spisovatel)
Brilantní astronom, astrofyzik, autor, univerzitní profesor a jeden z nejvýraznějších popularizátorů vědy konce dvacátého století je další z mnoha významných osobností, které vyvracejí zažité představy o tom, že kuřáci trávy jsou buď vyšinutí umělci, hipíci, nebo povaleči, kteří nedají dohromady dvě souvislé věty.
Syn ukrajinského imigranta a chudé ženy v domácnosti sice vyrůstal ve skromných poměrech, ale od útlého mládí se vyznačoval neobyčejným zájmem o přírodu a zejména okolní vesmír. Sagan úspěšně vystudoval univerzitu v Chicagu a záhy se stal uznávaným vědcem. Spolupracoval na vesmírném programu NASA a podílel se na celé řadě dalších vesmírných projektů, včetně zkoumání možností existence mimozemského života – mimo jiné sestavil plakety se „vzkazem“ potenciálním mimozemským nálezcům, které byly vyneseny mimo sluneční soustavu sondami Pioneer a Voyager.
Za svou kariéru publikoval přes 600 vědeckých článků a byl autorem či spoluautorem více než dvaceti knih. Je také hlavním autorem a vypravěčem populárně vědeckého seriálu Cosmos, který se stal nejsledovanějším seriálem v historii veřejného vysílání a ve více než 60 zemích světa ho shlédlo přes 500 miliónů diváků; stejnojmenná doprovodná kniha se pak stala nejprodávanější vědeckou publikací všech dob. Seriál byl oceněn cenami Emmy a Peabody a Sagan za své dílo získal celou řadu dalších významných ocenění. Podle jeho knihy Kontakt byl také natočen známý sci-fi film s Jodie Fosterovou v hlavní roli. O svém velmi vřelém vztahu k marihuaně vědec hovoří v eseji publikované pod pseudonymem Mr. X v knize doktora Lestera Grinspoona Marijuana Reconsidered. Sagan vypráví, jak mu tráva pomohla lépe porozumět umění a hudbě, ocenit chutě pokrmů či prohloubit sexuální prožitky. Pod vlivem marihuany prý také získal řadu neocenitelných vhledů, které bohatě zúročil ve své vědecké práci. Ačkoli Saganovo autorství vešlo ve veřejnou známost až po jeho smrti, Carl trávu obhajoval již během života.
V osmdesátých letech v jistém rozhovoru uvádí: „Je skandální zakazovat smrtelně nemocným pacientům marihuanu jako paliativní léčivo. Jednak neexistuje důkaz, že by způsobovala závislost, ale i kdyby, ti lidé umírají, tak před čím je chceme chránit?“ Asi nejpregnantněji však svůj názor shrnuje v závěru výše zmíněné eseje: „Jsem přesvědčen, že konopí (a pravděpodobně i další drogy) nám zpřístupňuje skutečně existující a veskrze platné hladiny vnímání, které jsou nám kvůli defektům společnosti a vzdělávacího systému bez těchto drog jinak nedostupné. (…) Doufám, že legalizace konopí je již blízko. Ilegalita konopí je ostudné znemožnění plného využití látky, která navozuje klid a přináší vhledy a pospolitost, tak zoufale potřebné v dnešním stále šílenějším a nebezpečnějším světě.“ Bohužel, legalizace se Sagan již nedočkal, neboť v roce 1996 umřel na zápal plic.