Aktuální článek
V roce 2013 zemřelo v důsledku užívání drog v Rusku sto tisíc lidí

V roce 2013 zemřelo v důsledku užívání drog v Rusku sto tisíc lidí

  • Velmi znepokojivou statistiku o zhoršujícím se drogovém problému na území ruské federace zveřejnil na konci července Federální úřad pro dohled nad narkotiky.

„V městské populaci bylo v loňském roce téměř 30 případů úmrtí jako přímý důsledek užívání drog na každých sto tisíc úmrtí. Oproti roku 2012 to je 2,7krát více,“ uvedla pro agenturu Tass Olga Mišinaová, zástupkyně ředitele úřadu Viktora Ivanova. Zdůraznila také, že nejzranitelnějšími skupinami jsou děti a mládež.

Přímé důsledky represivního přístupu

Tyto a mnohé další znepokojivé statistiky zazněly na výročním zasedání Celoruského kongresu dobrovolníků proti drogám, který se konal začátkem července na pobřeží Bajkalu. Mezi hlavní témata tohoto setkání patřila mimo jiné rehabilitace a resocializace drogově závislých.

Podle údajů Olgy Mišinaové se děti setkávají s tvrdými drogami poprvé často již v jedenácti nebo dvanácti letech, přičemž většina z nich má již v té době předchozí zkušenost s měkčími návykovými látkami. Alespoň jednou v životě vyzkoušelo nějakou drogu více než osmnáct milionů Rusů a osm milionů lidí je více či méně pravidelnými uživateli.

Zástupkyně ředitele Federálního úřadu pro dohled nad narkotiky dále varovala před omlazováním drogového podsvětí a nárůstem kriminality mladistvých: „Z 108 000 zadržených za drogové delikty bylo v roce 2013 celkem 46 procent ve věku mezi osmnácti a devětadvaceti lety a přes dva tisíce bylo dokonce mladistvých,“ uvedla ve zprávě.

I když je zločinů spojených s narkotiky v Rusku vyšetřováno každoročně přibližně čtvrt milionu, skutečný počet „obchodních transakcí“ mezi výrobci, distributory a uživateli drog se podle odhadů v této zemi pohybuje kolem jedné miliardy ročně.

Děti se setkávají s tvrdými drogami poprvé často již v jedenácti nebo dvanácti letech.

„To číslo je naprosto neuvěřitelné. Není v silách represivních orgánů tolik případů ani zaevidovat, natož pak vyšetřit,“ připustila Mišinaová. Přesto je přesvědčená, že policie dělá, co je v jejích silách, a že ani přísnější zákony, ani zvýšení počtu policistů v boji s drogami nepomohou. Více pozornosti by se podle ní mělo věnovat prevenci a dalšímu rozvoji a podpoře organizací, jako je například Hnutí dobrovolníků proti drogám.

Ředitel úřadu Ivanov nicméně konstatoval, že počet závislých se alespoň přestal rapidně zvyšovat. „V nedávné době narůstala tato čísla děsivým tempem a celkově je počet případů stále obrovský, poprvé se nám ale podařilo přerušit vzrůstající trend a udržet hodnoty na úrovni loňského roku,“ uvedl pro deník Rosijskaja gazeta.

Zdroj: http://rt.com/news/171348-russia-drugs-death-crime/?utm_source=browser

 

 


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!