Aktuální článek
Od tantrické nirvány ke ztrátě libida– kompletní příběh sexuality ovlivněné konopím

Od tantrické nirvány ke ztrátě libida– kompletní příběh sexuality ovlivněné konopím

  • V čísle 23/2010 amerického časopisu Treating Yourself Magazine jsem si přečetl velmi zajímavý článek na často diskutované a rozporuplné téma vztahu mezi účinky konopí a lidskou sexualitou. Celý překlad sedmistránkové stati zde bohužel z prostorových důvodů není možné uvést, takže alespoň dvoustránkový výtah ..

Vztah mezi užíváním konopí a sexualitou se táhne daleko do historie lidstva. Možná si vzpomenete na americký propagandistický film Reefer Madness, který ukazuje teenagery odhazující jakoukoliv opatrnost a zábrany. Myslet si o tom můžete cokoliv. Možná vám spíš vyvstane v mysli více tantrická perspektiva: relaxace, ztráta nejistoty a zábran, zvýšená fyzická i emoční citlivost, sjednocení s vesmírem, prodloužený orgasmus a intenzivní propojení osobností. Další zase v souvislosti s užíváním konopí pomyslí na ztrátu libida a impotenci . V historii konopí dokonce pomáhalo i k životu v rozjímání a celibátu. Nehledě na názor je ale vztah mezi konopím a sexualitou komplexní a velmi individuální, stejně jako jsou komplikované výsledky moderního výzkumu.

Asi nejsilnější a nejintimnější vztah ke konopí v sexuálním kontextu najdeme kde jinde, než v Indii. Nejen že indické lékařství používalo konopí k léčbě nemocí se vztahem k lidskému rozmnožování, ale vyvinulo se také prastaré učení svazující spiritualitu a sexualitu, zvané tantra. Některé popisy tantrických rituálů mluví o použití konopí při sedmi- nebo osmihodinovém tantrickém spojení za účelem sjednocení s universálním božstvím. Pár se napil bhangu a po rituální koupeli partner natřel partnerku vonným olejem a dráždil ji jazykem. Pak oba zůstali v jógických polohách v meditaci, dokud bhang nezačal plně účinkovat. Pár se spojil ve statickém tantrickém aktu na sedm až osm hodin, což mělo končit úplným zrušením ega v božském spojení obou partnerů do jednoho vědomí čisté nirvány. I tohle hrubé zjednodušení tantrických ritů ukazuje centrální roli konopí v sexuální magii.

Vliv akutního a chronického užívání na mužské libido

Moderní věda zjistila dvojí vliv konopí na mužské libido: jednotlivá dávka na akutní bázi zvyšuje jak mužskou potenci, tak chuť na sex, chronické dlouhodobé užívání výrazně snižuje potenci i libido tím, že převrací poměr mužských a ženských pohlavních hormonů, testosteronu a estrogenu. I když někteří z vás toto působení nepocítí, existuje značná část populace, u které se negativní vliv chronického působení kanabinoidů projeví. Podle vědců totiž CB1-receptory hrají důležitou úlohu v mechanizmu fungování estrogenu.

U žen to má za následek změny působení progesteronu a prolaktinu, tedy hormonů ovlivňujících kromě jiného ovulaci, sekreci mléka, ale i pocit sexuálního uspokojení po orgasmu. Poslední efekt může ale být i negativní, výrazně zvýšená  hladina prolaktinu může vést ke ztrátě libida a impotenci.

Maďarští vědci ale zjistili, že tento efekt, způsobený THC prostřednictvím CB1-receptorů, je vyrušen opačným působením CBD, obsaženým v původních (a dnes hlavně technických, pozn. překl.) odrůdách konopí.

Tak vypadá úvod do poznatků o tom, jak kanabinoidy ovlivňují sexuální život, konkrétně hormonální rovnováhu a vylučování žláz s vnitřní sekrecí. Zajímavá je také například domněnka, že kouření konopí díky obsahu aromatických látek v kouři inhibuje aromatázy, a tím dochází k podstatně menšímu ovlivnění produkce testosteronu u mužů, než při vaporizaci nebo konzumaci konopí.

Zkušenosti s vlivem konopí na sex

Jedno z nejvíce tradovaných témat o vlivu konopí na sex je jeho relaxační a prožitky prohlubující působení, prostě lepší psychická otevřenost vůči prožitkům. To potvrzuje například případová studie 43-leté ženy trpící bipolární poruchou smíšeného typu, u které se projevila sekundární sexuální dysfunkce jako následek užívání kyseliny valproové, olanzapinu (Zyprexa) a Paxilu. Byla několikrát hospitalizovaná poté, co kvůli vedlejším účinkům odmítala brát tyto léky, protože výrazně snižovaly kvalitu jejího života. Vyzkoušela různé léky na opětovné zlepšení libida a navrácení schopnosti orgazmu, ale žádný nezabral. Podle jejích údajů nikdy v minulosti neužívala konopí. Pak jí lékař předepsal 10 mg Marinolu hodinu před stykem. Po dvou a půl týdnech užívání syntetického THC se její stav a pocity výrazně zlepšily. Zpráva byla zveřejněna po dvou letech užívání Marinolu (dvakrát týdně). Po tuto dobu nebylo nutné pacientku hospitalizovat a její stav se stabilizoval. Ošetřující lékař prohlásil, že relaxace a euforie způsobené Marinolem byly dost silné na to, aby způsobily uspokojivou sexuální zkušenost, ale svou roli mohly hrát i další faktory.

Konopí zabilo moje libido a zničilo mou sexuální sebedůvěru.

Předchozí případ popisoval dávkování konopí na akutní bázi pro zlepšení chuti na sex. Na druhém konci spektra od akutní 10 mg dávky jsou ale těžcí chroničtí konzumenti konopí, jejichž denní dávka může snadno přesáhnout 200 mg, pokud ne podstatně víc. Osoby užívající konopí pravidelně v takhle vysokých dávkách, hlavně muži, popisují občas úplnou ztrátu libida a připisují to právě konopí. Mnoho takových příběhů snadno najdete na internetu. Několik případů za všechny z jedné webové diskuze:

Muž, 26 let, který kompletně ztratil libido cca před rokem a půl kvůli hodně, hodně, hodně silnému kouření marihuany. „Cítil jsem se přes noc jakoby elektricky vyzkratován a od té doby se to nevrátilo. Zkusil jsem všechny možné léky. Lékaři přezkoumali hladiny všech hormonů, včetně testosteronu, a vše je v normálních mezích. Můj hlavní syndrom je stoprocentní ztráta libida a trpím nespavostí. Nikdy jsem nebyl unavený, až teď. Moje energie není zdaleka to, co bývala. Ocením jakoukoliv naději.“

„Měl jsi někdy jakýkoliv úspěch s nějakým produktem? Myslím, že jsem v podobné situaci jako Ty“

Právě jsem zakopl o tohle vlákno a mám úplně stejný problém jako vy, hoši… Je to takhle asi týden a je to fakt frustrace…

Tohle nejsou propagandisté ani nikdo, kdo by chtěl udělat konopí špatné jméno, prostě lidé, kteří upozorňují na nepříjemný stav, do kterého se dostali. Zajímavý je také nový trend od doby, kdy se na trh dostala Viagra a další podobné přípravky, které nejsou na lékařský předpis. Jejich užívání je zvlášť vysoké u rekreačních konzumentů konopí

Závěr

Konopí a sex jsou ve velmi starém spojení. Užívalo se nejen v tantrických rituálech, je také součástí mnohých bylinářských tradic, které ho užívají různým způsobem v určitých akutních sexuálních situacích. V tomto smyslu se zdá, že akutní užití konopí umožňuje relaxaci a větší otevřenost v sexu, a toto spojení přetrvává dodnes. Současný výzkum ale naznačuje, že chronická expozice vysokými dávkami konopí může vést k potlačení neuroendokrinního systému, a dokonce k určitému převrácení systému pohlavních hormonů, zvláště u mužů. Tento výzkum dokládají i zprávy uživatelů o výrazné ztrátě libida po dlouhodobém užívání vysokých dávek konopí. Zajímavé je to, že přestože by se mělo jednat o inhibici jak progesteronu, tak prolaktinu po chronickém užívání konopí, ztráta libida u těchto jedinců se podobá té způsobené naopak nadměrnou produkcí prolaktinu. Prolaktin je odpovědný za fyzický pocit uspokojení po sexu a u mužů za obnovení erekce po určité době po orgasmu. Nadbytek prolaktinu zase produkuje ztrátu libida, protože tělo už je plně uspokojeno. Existuje také názor, že ženské libido se dá zlepšit antagonisty CB1-receptorů, jako např. rimonabant, ale zatím známe pouze výsledky testování na krysách, ne výsledky u lidí. Ve zkratce: i když se periodické užívání konopí pro zlepšení sexu díky relaxačnímu působení zdá být efektivním (zvlášť u žen), efekt těžkého chronického užívání konopí na sexuální funkce se zdá být potenciálním rizikem ztráty sexuálních funkcí (zvlášť u mužů).

Zájemce o plnou verzi článku včetně rozboru biochemického působení kanabinoidů na endokrinní systém a odkazů na literaturu a zdroje odkazuji  na stránky magazínu Treating Yourself:

http://www.treatingyourself.com/pdf/issue23.pdf

Poznámka překladatele:

Opakuje se stále stejný mechanizmus působení konopí na lidský organizmus: malá dávka působí léčivě, stimulačně (podporuje imunitu, působí protizánětlivě, relaxuje, euforizuje, apod.), velká dávka naopak potlačuje, unavuje (imunnosupresívní působení, atd.). Stejně tak je působení velmi individuální, závisí na dávce, člověku, jeho stavu, způsobu podání…

Podělte se prosím s ostatními o své zkušenosti v diskuzích na www.free-grower.cz

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!