Aktuální článek
Recenze na knihu Hašiš – látky psychické a magické rostliny

Recenze na knihu Hašiš – látky psychické a magické rostliny

  • Již v roce 1894 vyšlo ve Francii první vydání této, na svou dobu zcela neobvyklé, publikace. Autor Ernest Bosc de Véze v ní seznamuje čtenáře se světem psychoaktivních rostlin a rostlinných drog, přičemž zasvěceným výkladem a praktickými znalostmi si v ničem nezadá se současnými odbornými i populárními publikacemi na toto téma.

Z předmluvy k doplněnému vydání z roku 1906 můžeme snadno nabýt dojmu, že autor je žijícím expertem na etnobotaniku a přírodovědu, nikoli člověkem narozeným v roce 1837: „Cokoli je a žije na zemi, má auru, jakýsi výpar, výron, neviditelný tělesnému oku (…) dalo by se říci matematicky, že rostliny mají obecné vlastnosti, něco jako elektřinu, a jejich vrcholky, květy a odnože mohou mít zvláštní vlastnosti (…) nepopiratelné vysvítá, že mají léčivé vlastnosti, a ještě mnohem hůře lze popřít, že mají vlastnosti anestetické a narkotické.“

Od hašiše přes opium až k mandragoře

Kniha představuje zevrubnou sondu do historie užívání rostlin a látek měnících vědomí, magických praktik a lidových zvyků, to vše vhodně doplněné o detailní ilustrace, citace primárních pramenů a poznatky tehdejší vědy.

Autor začíná hašišem, jeho dějinami, přípravou a užíváním, následuje popis dalších konopných drog, odkud se přesuneme k opiu, kokainu, ale i třeba k éteru, kávě a čaji. U každé probírané rostliny nechybí popis léčebné vlastnosti spolu s praktickými radami, návody a recepty na přípravu léčivých receptů.

Knihu můžete koupit v eshopu edice Legalizace za 239 Kč.

České vydání navíc obsahuje zevrubně zpracovaný herbář, jehož autorem je jeden z překladatelů a hlavní editor celého vydání Dan Štverák, který je zároveň majitelem vydavatelství Clinamen, které knihu vydalo.

Kdo se rozhodne knihu zakoupit, dostane do rukou za velmi příznivou cenu komplexního průvodce světem psychoaktivních rostlin a jejich účinků, který byl sice sepsán před více než sto lety, ovšem na rozdíl od moderních publikací na toto téma nevychází z vědeckých studií a teoretického zkoumání, ale z několika tisícileté tradice objevování a praktického užívání těchto rostlin člověkem.

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!