Aktuální článek
V Itálii bude konopí pro léčebné účely pěstovat armáda

V Itálii bude konopí pro léčebné účely pěstovat armáda

  • Armáda se bude starat o pěstování konopí i o jeho zpracování například na prostředky pro léčbu bolesti. Podle deníku La Stampa se na tom dohodla ministerstva zdravotnictví a obrany. Armádní produkce by přitom měla být dostačující na pokrytí potřeby italského trhu s lékařskou marihuanou.

Už dnes dodává konopné deriváty pro potřeby armády i kosmetického a potravinářského průmyslu pěstírna na vojenské základně nedaleko Florencie. V budoucnu by pak podobná zařízení měla zásobit i civilní lékařská zařízení.

Lepší pěstovat než dovážet

Užívání konopí pro lékařské účely bylo v Itálii schváleno na počátku devadesátých let. Přesto bylo pro pacienty často velmi složité opatřit si potřebné léčebné prostředky, neboť dostupné množství neuspokojovalo potřeby trhu a chyběla politická vůle domácí produkci navyšovat. Vzhledem k tomu, že je v zemi povoleno pěstování pouze pro výzkumné účely, soukromí producenti v podstatě neexistují.

Konopí a jeho deriváty jsou proto dováženy ze zahraničí, což je nevýhodné a drahé jak pro zdravotnictví jako takové, tak pro pacienty. Měsíční dávka Sativexu, což je jeden z několika málo legálně uznávaných konopných léčebných preparátů (s prokázanou výraznou účinností například při léčbě roztroušené sklerózy), stojí přibližně 700 eur.

Oficiálně by vláda své rozhodnutí povolit pěstování armádě měla oznámit na konci září. Ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenzin ze strany Nového pravého středu dala návrhu zelenou po ujištění, že jeho schválení nepovede k snahám tlačit na rozšíření legalizace také na jiné než léčebné užívání.

Konopí a jeho deriváty jsou proto dováženy ze zahraničí, což je nevýhodné a drahé.

„Z farmaceutického hlediska nemáme s léčebným konopím problém, protože jeho pozitivní účinky byly jednoznačně prokázány. Je ale třeba mít na paměti, že se jedná o lék, a tak k němu také přistupovat,“ citoval ministryni deník La Stampa.

Zdroj: http://www.ibtimes.co.uk/marijuana-italian-army-grow-cannabis-medical-purposes-1464163

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!