Aktuální článek
Recenze na knihu Ayahuasca aneb Tanec s bohy

Recenze na knihu Ayahuasca aneb Tanec s bohy

  • Jiří Kuchař, publicista a spisovatel se zaměřením na spiritualitu a léčitelství, se v této výjimečné osobní zpovědi svěřuje se zásadní životní zkušeností, kterou pro něj byla cesta do peruánské džungle, setkání s místním šamanem a především posvátnou a obávanou „liánou smrti“ – ayahuascou.

Osobitým stylem vyprávěný příběh člověka, který se po tragickém úmrtí svého milovaného bratra snaží blíže pochopit smysl lidské existence, nás zavede z Čech až do amazonských pralesů a poté do ještě vzdálenějších oblastí vnitřních vesmírů. Do nich se ponoříme společně s autorem a jeho šamanem donem Augustem, který pro Kuchaře a další účastníky posvátného rituálu připravuje halucinogenní nápoj, jehož hlavní ingrediencí je právě ayahuasca.

Jak popsat nepopsatelné

Liána přezdívaná také „rostlina bohů“ je šamany využívána nejen jako prostředek k navození změněných stavů vnímání, ale také jako univerzální lék na mnoho nemocí, včetně například těžkých závislostí na alkoholu a dalších tvrdých drogách. Autor všechny tyto aspekty při své cestě objevuje a čtenáře s nimi poutavě seznamuje.

Knihu můžete koupit v eshopu edice Legalizace za 139 Kč.

Během své cesty se sám účastní několika rituálů, při nichž se pije posvátný nápoj. Páteř knihy ale tvoří popis jednoho specifického obřadu, při němž don Augusto omylem připraví extrémně silnou dávku. Ta Kuchaře pošle na cestu do nitra své vlastní duše a za hranice běžným smrtelníkům známých světů a znamená pro něj zásadní změnu vnímání života.

Tento těžko uchopitelný prožitek se poté autor rozhodne zanést na papír a vydat knihu, kterou skvěle doplní fotografiemi a kresbami spolucestovatelů a přátel Roberta Nebřenského, respektive Otto Plachta (kromě Plachtovy tvorby představuje i několik děl slavného peruánského vizionářského malíře Pablo Amaringa).

Ayahuasca aneb Tanec s bohy by měla patřit mezi základní četbu jak těch, kdo se o účinky ayahuascy zajímají pouze z „teoretického“ hlediska, tak i těch, kdo se chtějí zbavit pout reality a na vlastní kůži si vyzkoušet, jaké je tančit s bohy.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!