Aktuální článek
Osobnost legalizace – Charles Jacobs

Osobnost legalizace – Charles Jacobs

  • Jméno: Charles Jacobs
  • Věk: 37
  • Bydliště: Kalifornie, USA
  • Aktivity: Bývalý asistent Jacka Herera, pokračuje v rozšiřování Jackova odkazu, od roku 2007 se angažuje jako oficiální zastánce Iniciativy Jacka Herera

Jaký je tvůj názor na legalizaci konopí?

Země je otrávená chemikáliemi a zplodinami benzínu, které by mohlo nahradit konopí  – vyčistila by se tak voda, vzduch, půda a už nikdy by se nemusel porazit jediný strom kvůli papíru. Pokud konopí znovu nelegalizujeme a nebudeme ho užívat k čemu je určeno, bude život na této planetě ohrožen. Jde to rychleji a rychleji. Kolem konopí je takových dezinformací a výplachu mozku, jako kolem žádné jiné rostliny na světě, lidé jsou pořád zaslepení. Musíme konopí zlegalizovat rozumně. Nesmíme nechat stát, aby ho reguloval a zdanil, protože už jsme viděli, co se stane, když jim dáme moc dělat si co chtějí.

Nechceš, aby nad tím měl stát kontrolu? I kdyby kontrolovali trh, kvalitu a byli by schopní to distribuovat po celé zemi?

Ne, ukázali že jsou vrazi, lháři a sráči, nevěřím těm lidem. Jsou to zkorumpovaní hajzlové, nechali málo lidí hodně zbohatnout a ostatní na nich udělali závislými. Říkám lidem, aby měli oči otevřené, aby nezničili, co jsme začali. Nechci, aby z konopí vláda a stát vybírali daně. Ty lidi ve vládě, co všechno kontrolují, to nejsou tvoji kámoši.

Co vlastně znamená legalizace marihuany, jak může být interpretována, a jaké může mít důsledky?

Pokud jde o průmysl, mělo by být konopí používáno úplně stejně, jako jakýkoliv jiný průmyslový produkt. Pokud jde o medicínu, věříme tomu, že to, co nám pomáhá, by nemělo být zdaněno. Takže by se na to neměla vztahovat „sin tax“[1], jako na cigarety a alkohol. Tráva by neměla být zdaněna ani pro rekreační účely. V ideálním případě by na marihuanu neměla být žádná regulace, pro léčebné účely by měla být zadarmo, každý by si mohl pěstovat kolik chce a nikdy by se z toho neměly platit daně. A za to bojujeme v Kalifornii. Dávejte si pozor na bohaté lidi a mějte oči otevřené.

Myslíš si, že jsou aktivisté schopni něco změnit? Někam strčit prsty a sledovat, kontrolovat a regulovat vládní rozhodnutí?

Aktivisté by se měli spojit a sdílet informace. V Kalifornii jsme začali shromažďovat podpisy na legalizaci 99 kytek, což je maximum, co můžeme legálně udělat. Můžeme si vzít příklad z Jacka, on nešel nikdy nikam, aniž by tam mluvil o ganje. Prodal skoro milion knih, ale měly by to být dva miliony, čtyři… Rozdávat informace, to je realizace.

Jak je to s pěstováním konopí v USA?

Nesmí se pěstovat ani technické konopí, i to je ilegální. Ve 14 státech se může pěstovat pro léčebné účely. V Kalifornii je celkem snadné marihuanu pro léčebné účely dostat, stačí, že nemůžeš spát a nebo se jen necítíš dobře. Někteří lidé si stěžují, že je to moc snadné. Těm říkám: „Sorry, ale jděte do prdele.“

Z jakých důvodů při volbách v Kalifornii neprošla legalizace?

Těch důvodů bylo několik a já sám jsem paradoxně také volil proti. Legalizační zákon byl hodně mizerně sepsaný. Byl protiústavní a otevřený pro geneticky modifikované konopí. Pokud se marihuana má uzákonit, musí být ten zákon sepsaný pořádně. Nebylo to poctivé. S lidmi ze skupiny Jacka Herera jsme se snažili informovat všude, kde jsem mohli, aby se lidé zamysleli a nevěřili tomu, co jim kdo nakuká.

Nové zákony nebo vládní dokumenty jsou psány nesrozumitelně, ale musíš vědět, co se v nich říká. Já s tím chodím za svými přáteli právníky, aby mi to vysvětlili.

Nevím, jak je to tady, ale v Americe je více než jasné, že politici jsou pěkný šmejdi. Jo teď je prohibice, což naštve, ale změna se dá udělat líp. Kdyby zákon prošel tak, jak byl sepsaný, byl by to pro nás v Kalifornii krok nazpět.

Co plánuješ do budoucnosti?

Doufám, že se naší iniciativě podaří sehnat v Kalifornii 470 tisíc podpisů za tři měsíce. Potom budou mít lidé šanci zvolit si stoprocentní legalizaci, aby si každý mohl pěstovat 99 kytek marihuany. Iniciativa obsahuje i požadavek na nízké daně z technického konopí. Dále chceme, aby se nechodilo do vězení za řízení pod vlivem konopí, a požadujeme zákaz geneticky modifikovaného konopí.

Často jezdíš do České republiky. Co tě k nám táhne?

Poprvé jsem k vám přijel s Rickem Simpsonem, mluvit o Jackovi Hererovi a o léčebném užívání konopí. Potom jsem sem přijel navštívit přátele a pak zase na Cannafest. Mám to tady rád.

Mohl bys porovnat Českou republiku se Spojenými státy, co se týče drogové politiky?

Přestože je to u vás nelegální, tak je Česká republika klidnější. Včera jsem hulil jointa v Olomouci na baru a v pohodě. To nejde ani v Kalifornii.

Co bys vzkázal čtenářům magazínu Legalizace?

Já věřím jen věcem, které si mohu ověřit. Někdo věří tomu, že můžeme obydlet planety jinde ve vesmíru. Je to hezký nápad, ale mně to nepřipadá logické. Protože já se cítím velmi spojený se Zemí, mám ji rád a budu dělat všechno proto, abych se o ni postaral. Můj vzkaz vám, konopným průzkumníkům, zní: „Dělejte všechno co můžete, abychom to legalizovali!“

[1] Sin tax Daň ze hříchu – se v USA nazývá druh daně vybírané z činností a výrobků, které jsou považovány za společensky nežádoucí. Tyto výrobky jsou obvykle alkohol a tabák.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!