Aktuální článek
Drogová poradna: (S)KONČIM S HULENIM?

Drogová poradna: (S)KONČIM S HULENIM?

  • Také se vám někdy stane, že místo abyste se konečně začali věnovat povinnostem, dáte si raději ještě jedno brčko? Zanedbáváte čím dál tím víc své koníčky či přátele nebo vás za střízliva vlastně už ani nic nebaví? Napadne vás někdy, že byste mohli hulení trochu omezit? A dokázali byste přestat úplně, kdybyste chtěli?

I když by to většina uživatelů (alespoň těch takzvaných rekreačních) zřejmě zpochybnila, i marihuana má závislostní potenciál a i u ní platí, že nic se nemá přehánět. Přestože máte pocit, že je pro vás hulení jen příjemný a zcela bezpečný způsob odreagování či jednoduše forma zábavy s přáteli v hospodě, mohli byste být po vysazení docela překvapeni – máte hulení pod kontrolou, nebo už spíš marihuana ovládá vás?

Pro všechny, kdo chtějí zjistit, jak na tom jsou, je na webu Končim s hulenim připraven tříminutový dotazník (selftest) vyhodnocující rizikovost užívání. A nejde v něm jen o množství a frekvenci, se kterou se své vášni oddáváte, ale také o přidružené problémy a celkově o vaši motivaci k případné změně. Hulíte spíše o samotě, nebo naopak s přáteli? Dovedete si představit mejdan bez jointa? A co kdyby jednoho krásného letního dne došly všechny zásoby a vy byste si nemohli po příchodu z práce zahulit… Jak by to dopadlo?

Anonymní selftest obsahuje 16 otázek a výsledek se dozvíte okamžitě. Neexistují zcela univerzální kritéria, kdy bychom mohli jednoznačně říct: „Máte s hulením problém,“ nicméně po roce provozu služby víme, že existují i tací, kteří si problémovost svého počínání uvědomují sami. („Už mě nebaví být pořád zhulenej, ale že bych měl přestat, to si moc nedokážu přestavit. Vždyť hulí všichni okolo.“) Pro ty, kdo chtějí své užívání omezit, je na webu připraven stručný návod, jak začít. Pro ty odhodlané nabízíme dokonce podpůrný program „online léčby“, takzvanou internetovou léčebnou intervenci. Jde o několikatýdenní program, kdy se klient za podpory terapeuta snaží konzumaci konopí kontrolovat a pracuje na zvládání rizikových situací, například jak předejít tomu, aby se mi do ruky joint dostal a co ještě zkusit, když už se mi tam dostane. A i když je pro změnu zásadní hlavně osobní motivace a klíčovým faktorem úspěchu je silná vůle jedince, podpora a pomoc ze strany odborníků může přijít vhod. Program je anonymní a nikdo z kamarádů huličů tak nemusí vědět, že jste své vášni propadli až moc nebo že s tím zkoušíte něco dělat

Systém selftestu i aplikaci online léčby převzal SANANIM od zavedené nizozemské organizace Jellinek, která se osvětovým a léčebným aktivitám v prostředí internetu úspěšně věnuje již několik let.

www.koncimshulenim.cz

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!