Španělští výzkumníci z Univerzity Alicante se pokusili určit, jaký terapeutický potenciál má syntetický kanabinoid HU210 při progresivním degenerativním onemocnění sítnice známém jako retinitis pigmentosa (RP). V průběhu této nemoci dochází k poškození a postupnému ničení velkého množství mikroskopických fotoreceptorů, což může vést až k nevratnému poškození zraku a oslepnutí.
Tým vědců po dobu 90 dní pozoroval aktivity sítnice, synaptické pojivosti a funkčnosti u několika skupin transgenních myší s RP, z nichž jedné byl aplikován HU210.
Závěry výzkumu, které byly publikovány v odborném žurnálu Experimenta Eye Research, ukázaly, že myši s HU210 měly „o 40 procent méně poškozených fotoreceptorů, než měli hlodavci v kontrolní skupině“. Podle autorů se u myší, kterým byl aplikován syntetický kanabinoid, také projevila „zlepšená pojivost mezi fotoreceptory a postynaptickými neurony“, jež mají za úkol zpracovávat světelné signály.
Dřívější studie a kazuistiky prokázaly, že konopí a látky v něm obsažené mají pozitivní vliv na pacienty s glaukomem, nicméně působení kanabinoidů na RP dosud zkoumáno nebylo – tato studie představuje první svého druhu. Hlavní autor Dr. Pedro Lax dodává: „Výsledky našeho měření naznačují, že kanabinoidy mohou být potenciálně účinným léčebným prostředkem při zpomalování progrese degenerativních onemocnění sítnice, mezi něž patří RP.“
Zároveň se v textu uvádí, že vědcům se nepodařilo identifikovat a popsat konkrétní mechanismus působení kanabinoidů na zpomalení progrese RP, k čemuž bude zapotřebí dalších výzkumů.
Zdroj: www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014483514000347