Aktuální článek
Volební noc v Americe skončila drtivým vítězstvím příznivců konopí

Volební noc v Americe skončila drtivým vítězstvím příznivců konopí

  • Válka proti drogám tragicky selhává a je na čase ji rázně a celosvětově ukončit. Doufejme, že včerejší veleúspěšný legalizační den ve Spojených státech tento proces výrazně urychlí.

Dva americké státy – Oregon a Aljaška – předložily návrhy na lidové hlasování, v němž měli občané rozhodnout o legalizaci konopí jak pro léčebné, tak rekreační účely. Stejný návrh před sebou měli i občané hlavního města Washingtonu jako samostatného distriktu v rámci administrativního členění Spojených států.

Občané na Floridě hlasovali – jako první na konzervativním Jihu – prozatím „pouze“ o uzákonění využití konopí k léčbě, zatímco v Kalifornii proběhlo referendum o liberální reformně současných drakonických trestů za drogové delikty.

V neposlední řadě se v několika městech na východním pobřeží uskutečnila hlasování o dekriminalizaci a v jednom o celkové legalizaci. Výsledky hovoří zcela jasně a aktivisté za ukončení nesmyslné konopné prohibice se po celém světě mají důvod usmívat. Boj ale rozhodně ještě nekončí.

Přesné výsledky

–          Washington D. C.: více než 60 % pro plnou legalizaci = vítězství

–          Oregon: více než 54 % pro plnou legalizaci = vítězství

–          Aljaška: po 1/3 sečtených hlasů více než 53 % pro plnou legalizaci = očekává se vítězství

–          Florida: více než 58 % pro legalizaci konopí k léčbě = porážka (Poznámka: K vítězství na Floridě bylo potřeba 60 %, ačkoli všude jinde stačí 50 %. Stoupenci a hlavní sponzoři tohoto referenda se nechali okamžitě po vyhlášení výsledků slyšet, že obyvatelé Floridy dali 58 % hlasů jasně najevo, že většina z nich konopí k léčbě chce, a proto budou nyní legalizační aktivisté tlačit přímo na zákonodárce, aby konopí k léčbě schválili v roce 2015 legislativním procesem).

–          Kalifornie: reforma trestního zákona snižující drakonické tresty v souvislosti s drogami byla schválena.

–          Několik měst na východním pobřeží konopí dekriminalizovalo (konkrétně ve státě Michigan se jednalo o města Berkley, Hunting Woods a Pleasant Ridge) a jedno dokonce konopí zcela legalizovalo (South Portland ve státě Maine).

Otázkou zůstává, kdy se probere Evropa? A Česká republika? Není čas zamyslet se nad tím, proč u nás nastává nesmyslné utahování šroubů a proč ze strany Ministerstva vnitra a Národní protidrogové centrály přibývá represe? Vyspělý svět totiž od války proti konopí (a dalším drogám) zcela jednoznačně ustupuje a snaží se v souladu s předními experty na danou problematiku najít funkčnější řešení, jež rozhodně nespočívá v kriminalizaci a stupňování represe.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!