Aktuální článek
Začínáme vařit s konopím: Konopné máslo

Začínáme vařit s konopím: Konopné máslo

Profilový obrázek
  • Konopí lze přidat do nepřeberného množství chutných pokrmů, jejichž základem je tuk. Stačí si vyrobit takzvané konopné máslo a pak už jen vybírat z široké škály receptů na sladká i slaná jídla, která se díky obsaženým kanabinoidů stávají účinným léčebným prostředkem. Příprava másla je přitom jednoduchá.

Počítejte s tím, že výroba zabere pár hodin, jakmile ale budete mít konopné máslo hotové, příprava desítek různých dobrot bude otázkou několika minut.

Jak to vlastně funguje

Při výrobě konopného másla dochází k vyloučení hlavních léčebných látek obsažených v konopí – kanabinoidů, jako například THC a CBD – z rostliny. Této separace lze dosáhnout pomocí různých „rozpouštědel“ na bázi alkoholu nebo tuku, v tomto případě se jedná o máslo.

Dalším předpokladem k uvolnění kanabinoidů je zahřátí rostlinného materiálu, při němž dochází k takzvané dekarboxylaci, tedy k přeměně kyselých forem kanabinoidů na kanabinoidy (například kyselina tetrahydrokanabinolová THCA se zahříváním nad 105 °C mění na aktivní tetrahydrokanabinol THC). I kanabinoidní kyseliny mají specifické léčebné účinky, nicméně jejich výzkum je oproti samotným kanabinoidům teprve v počátcích.

Níže uvedený návod na výrobu domácího konopného másla představuje základní recept, díky němuž získáte základní ingredienci pro přípravu nepřeberného množství konopných pokrmů – od buchet přes koláče až po polévky a omáčky.

Recept na konopné máslo

Budeme potřebovat:

  • 1 hrnek másla (zhruba 230 gramů)
  • 15 gramů konopí (může být nadrcené)
  • 4 hrnky vody (zhruba 1 l)
  • kovový cedník
  • středně velký hrnec

Příprava:

  1. V hrnci přiveďte vodu k varu a vložte do ní máslo. 

2. Přidejte konopí a řádně promíchejte.

3. Nechte vařit na mírném ohni 2–3 hodiny a občas zamíchejte, aby se směs nepřipalovala.

4. Po 2–3 hodinách hrnec odstavte a směs ihned přeceďte přes plátno do připravené nádoby.

5. Nechte přes noc v lednici. Máslo se mezitím oddělí od vody a zůstane na povrchu.

6. Vyndejte z lednice a pomocí nože nebo vidličky vrstvu másla vyjměte.

7. Výsledný produkt vložte do další nádoby a máte hotový základ pro přípravu mnoha konopných pochutin. Důležité je odstranit všechnu vodu, zejména malé ulpívající kapičky, protože by později při skladování napomáhaly vzniku plísně.

Co se týče dávkování, obecně se doporučuje začínat s menším množstvím a ověřit si, jak „silné“ máslo bude. Je také důležité mít na paměti, že první účinky se dostavují oproti kouření konopí se zpožděním, a to po 30 až 90 minutách, přičemž mohou odeznít až po osmi a v extrémních případech i více hodinách.

Konopné máslo vydrží v lednici až dva měsíce, ideální je uchovávat je v mrazáku.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!