Aktuální článek
Borelióza mi vzala kus života, konopí mi ho vrátilo

Borelióza mi vzala kus života, konopí mi ho vrátilo

  • Jan Lihařík na první pohled vypadá jako normální jednatřicetiletý mladý muž plný sil. Ve skutečnosti má ale vážné zdravotní obtíže, které již deset let negativně ovlivňují jeho život a výrazně ho odlišují od většiny vrstevníků. Za to, že poslední roky snáší projevy boreliózy mnohem lépe a celkově se jeho stav zlepšil, může – dle jeho vlastních slov – především konopí.

Honzo, kdy jste začal poprvé cítit, že s vaším zdravím není něco v pořádku? A jak dlouho přesně trvalo, než vám byla diagnostikována borelióza?

V roce 2004 jsem začal trpět na opakované chřipky, horečky a silné bolesti kloubů. Zajímavé bylo, že ta bolest v kloubech se po těle neustále „stěhovala“. Lékaři mi udělali mi testy na boreliózu, ale ty nejprve vyšly jako negativní. Přesto všechny symptomy nasvědčovaly tomu, že ji mám. I bez diagnózy jsem začal hledat alternativní způsoby léčby a snažil se nějak v životě fungovat. O dva roky později se mi zdraví opět výrazně zhoršilo. To už byly i testy pozitivní – a navíc ve značně vysokých hodnotách. Dostal jsem tedy antibiotika, ale to ničemu nepomohlo, cítil jsem se stále stejně.  

Jaké byly projevy nemoci a druhy konvenční léčby, které jste podstoupil?

Na začátku onemocnění jsem měl horečky, bolesti v oblasti ledvin a kloubů. Během těch deseti let se to výrazně měnilo. Bolesti svalů, únava, záněty na pohrudnici, svědění a pálení kůže, časté chřipky. V minulosti jsem bral antibiotika a při pobytu ve Francii jsem užíval antibiotika společně s plaquenilem a homeopatiky. Kromě konvenční medicíny jsem hodně zkoušel i alternativní postupy.

Jakou jste měl zkušenost s konopím ještě předtím, než jste onemocněl? Považoval byste se za rekreačního uživatele, nebo vás to v mládí nijak zvlášť nezaujalo?

Na střední škole jsem konopí kouřil celkem pravidelně, ale byla to pro mě jen relaxační droga. Později jsem měl období, kdy jsem je několik let vůbec neužíval, než jsem se k němu dostal jako k léčebnému prostředku.


Kdy jste ho tedy poprvé vyzkoušel k léčbě? Jednalo se o náhodu, nebo jste někde vyčetl, že by mohlo pomoci?

Před dvěma lety mi jeden kamarád řekl o potenciálních léčivých účincích konopí, načež jsem se tuto bylinu rozhodl vyzkoušet nejprve v jídle, a to konkrétně v čokoládě, kterou jsem si sám vyrobil. Účinky byly pozitivní, ale tento způsob užití mi moc nevyhovoval, zejména co se týče odhadnutí správné dávky. Začal jsem proto užívat konopnou tinkturu (konopí naložené v silnějším alkoholu). Někdy v té době jsem také poprvé vyzkoušel konopný výtažek, který mi hned zafungoval: ulevil mi od bolesti svalů, dodal energii a po téměř dvouměsíční pracovní neschopnosti mě postavil na nohy. Následně jsem si domluvil konzultaci s „konopnou doktorkou“ MUDr. Janou Budařovou a probral s ní, jak by měla vypadat dlouhodobá konopná léčba mé diagnózy. Zhruba o měsíc později jsem začal konopný výtažek (známý u nás především jako „Fénixovy slzy“) užívat v kombinaci s Breussovou metodou, při které se pijí po dobu šesti týdnů jen zeleninové šťávy. Tato kůra mi velmi prospěla a po dlouhé době jsem se cítil zdravotně mnohem lépe. Od té doby užívám konopí pravidelně.

Jak často a v jaké formě konopí konkrétně užíváte?

Buď orálně aplikuji zmiňovaný konopný výtažek, který je bohatý na THC, ale obsahuje i menší množství CBD, a ten smíchám v horké vodní lázni s olivovým, konopným nebo jiným kvalitním olejem, anebo klasicky kouřím sušené palice. Co se týče frekvence, užívám konopí podle potřeby – jsou období, kdy je to denně, a někdy mám třeba několik dní pauzu. Nejčastěji je to navečer, případně až před spaním, někdy využívám konopí i při meditacích. Snažím se konopí užívat rituálně – vždyť ve všech přírodních kulturách se k léčivým rostlinám odjakživa přistupovalo s úctou.

V čem a jak vám konkrétně pomáhá? Co si o tom myslí váš praktický lékař, případně nějaký specialista, pokud nějakého navštěvujete?

Konopí mi hodně pomáhá na bolesti svalů, proti svědění a pálení kůže. Některé ty projevy se těžko popisují někomu, kdo to nezažil na vlastní kůži. Je to jako mít na sobě těsné oblečení, co vám nesedí. Co se týče lékařů, tak specialisty již několik let nenavštěvuji. Na infekční jsem chodil ještě v Rychnově nad Kněžnou, později i v Brně. Léčba ale vždy skončila u antibiotik, případně mi bylo sděleno, že jsem byl již na boreliózu „přeléčený“.

Ve Francii jsem bral nějaká antibiotika po dobu tří měsíců, nicméně z nabídky klasické medicíny zkrátka nic nezabíralo. Navíc jsem nechtěl stále brát chemické léky, po kterých jsem se cítil ještě unavenější. I proto jsem v roce 2008 změnil praktickou lékařku, která mi nabízela pouze farmaceutické medikamenty. S novou doktorkou jsem mohl konzultovat různé způsoby alternativní léčby, a to včetně konopí. Má otevřený, profesionální a celistvý přístup k pacientům. Alternativní metody jsou jí velmi blízké, protože sama používá homeopatii. Tato praktická lékařka mě nechala delší dobu v neschopnosti (téměř rok) a „tolerovala“ mou léčbu bylinami, akupunkturou a jinými nekonvenčními metodami. Protože jsem se stále cítil špatně, zkoušel jsem naše zdravotnictví žádat i o částečný invalidní důchod, jenž mi ani po několika vyšetřeních přiznán nebyl, pouze status osoby „zdravotně znevýhodněné“.

Jak byste srovnal účinky konopí s konvenčními farmaceutiky? Pociťujete i nějaké negativní vedlejší účinky konopné léčby?

Konopí je jedním z mála léčiv, které mi při mých potížích opravdu výrazně pomáhá. Pak je to i změna stravy, občasné diety a samozřejmě i nějaká vnitřní práce na sobě a přístup k té nemoci. Po běžných lécích jsem se vždy cítil velmi unaveně. Konopí, na rozdíl od konvenčních farmaceutik, nezatěžuje organismus toxickými látkami. Osobně žádné vedlejší negativní účinky nepozoruji, nicméně pro mě osobně je velmi důležité nespoléhat se jenom na konopí, ale pracovat s bolestí a dalšími projevy mé nemoci i jinak. Existují různá cvičení mozku a pozornosti, případně meditace. Je známo, že moudří lidé v průběhu historie vždy hovořili o vědomém a pokorném přistupování k léčivým bylinám a podobným darům přírody – to je podle mě velmi důležité a sám se o to snažím.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!