Aktuální článek
PRAVDA O SATIVEXU

PRAVDA O SATIVEXU

  • Sativex je konopí vylouhované v alkoholu. Nic víc, nic míň

GW Pharmaceuticals se snaží vytvářet dojem, že se jedná o „farmaceutický“ výrobek, jelikož podle jejich průzkumu to je to, co pacienti preferují. Takto to podává mluvčí GW: „Je to farmaceutický roztok, vytvořený tak, aby bylo možné podávání přesných dávek a udržení striktních standardů kvality, bezpečnosti a efektivnosti.“

Co ve skutečnosti GW dělá je to, že pěstuje velmi kvalitní konopí ve víceméně stejných podmínkách jako většina ilegálních pěstitelů. Využívá rozmnožování pomocí klonů k zajištění konzistentních hladin kanabinoidů. Osvětlení a hydroponická výživa je řízena počítačem a využívá se automatické ventilace. To se opravdu nijak neliší od nejsofistikovanějších a nejefektivnějších ilegálních konopných pěstíren. Je to uznávaná a odzkoušená technologie, kterou v současnosti využívá také holandská firma Bedrocan, exkluzivní pěstitel léčebného konopí nizozemské vlády, a firma Gropech v Kalifornii, která buduje novou pěstírnu v Oaklandu o ploše přes 5 500 m², s kapacitou roční úrody v hodnotě 50 miliónů dolarů.

Rozdíl mezi úrodami od legálních a nelegálních pěstitelů je zanedbatelný. Je podobný tomu, jestli si kupujete rajčata v supermarketu nebo na tržnici.

GW vezme své vysoce kvalitní konopí, rozemele ho a vylouhuje v alkoholu za použití mírného zahřátí. Posléze je přidáno trochu mátového oleje k zamaskování chuti a přefiltrovaná tekutina je balena do malinkých aerosolových lahviček. Každý sprej obsahuje 2,7 mg THC a 2,5 mg CBD. Co už vám GW neřekne, je fakt, že obsahuje také všech asi 60 dalších kanabinoidů, nacházejících se v rostlině, z nichž každý má svůj vlastní mechanismus působení a účinek.

Chválím GW Pharmaceuticals za to, že přináší enormní prospěšnost kanabinoidové terapie do 21. století. Není to ovšem nic nového. Léčebná hodnota této rostliny je známá a využívaná po tisíce let. Až v posledním století došlo k démonizaci konopí prostřednictvím lží a propagandy. Bylo by ale chybou domnívat se, že Sativex je něčím jiným než samotná rostlina. Došlo pouze k jejímu zabalení do marketingového a fyzického obalu, který přiměl hloupé a zbabělé politiky k jejímu akceptování.

Ve skutečnosti zůstává Sativex v Británii stejně ilegální jako rostliny konopí. Přestože byl schválen MHRA (britská regulační agentura pro léky a zdravotnictví – pozn. překl.) pro použití při léčbě křečí souvisejících s roztroušenou sklerózou a může být lékařem předepisován, zůstává nadále drogou uvedenou na seznamu „schedule 1“ (bez léčebného využití – pozn. překl.) dle Zákona o zneužívání drog. Home Office (Ministerstvo vnitra – pozn. překl.) vyjádřilo záměr pozměnit zákon, avšak zatím tak neučinilo. To znamená, že jakýkoliv lékárník, který v současnosti vydá Sativex, se doupouští přesně stejného kriminálního činu, jako kterýkoliv pouliční dealer trávy nebo hašiše.

Home Office nad tím samozřejmě mhouří oči. Nikoli už u případů léčebné byliny konopí, ačkoliv je v každém směru identická se Sativexem (kromě toho, že Sativex obsahuje také alkohol a mátový olej). Ukazuje se tak naprostá idiocie britských zákonů.

Neexistuje lepší příklad hloupého zákona i hlouposti bezpáteřních politiků, kteří takové zákony podporují.

Sativex

Ústní sprej vyrábí britská firma GW Pharmaceuticals ze dvou odrůd konopí, jedné pěstované pro vysoký obsah THC a druhé pro CBD. Pěstírny se nacházejí na utajeném místě v jižní Anglii. V roce 2009 uváděla GW Pharmaceuticals pěstování asi 30 tisíc rostlin ročně s výnosem kolem tuny rostlinného materiálu, tato čísla jsou však dnes pravděpodobně výrazně vyšší.

První zemí, kde byl Sativex schválen již v roce 2005, byla Kanada. Ve Velké Británii byl schválen jako lék na spasticitu při roztroušené skleróze v červnu 2010, v červenci 2010 byl schválen i ve Španělsku. V letošním, nejpozději příštím roce očekává výrobce schválení léku nejméně v 6 dalších zemích (ČR, SRN, Rakousko, Itálie, Dánsko, Švédsko). Ve Velké Británii je distribuován společností Bayer Schering Pharma, ve Španělsku a dalších evropských zemích společností Almirall.

Sativex je v řadě zemí k dispozici jako lék bez licence, která umožňuje lékařům předepsat přípravek pro jednotlivé pacienty, kteří se domnívají, že jim může pomoci. Produkt byl vyvezen z Velké Británie nejméně do 28 zemí.

V klinických testech je Sativex snášen velmi dobře. Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky v prvních čtyřech týdnech podávání byly závratě, ke kterým došlo především v průběhu úvodního titračního období, a také únava. Tyto reakce jsou obvykle mírné až středně závažné a vymizí během několika dnů, i když se pokračuje v léčbě.

Sativex je distribuován v 10 ml lahvičce, obsahující cca 90 dávek (střiků) při průměrné denní dávce kolem 8 střiků. Jeden střik spreje obsahuje 2,7 mg THC a 2,5 mg CBD. Cena se pohybuje okolo 3 000 Kč za lahvičku, měsíční náklady na léčbu jsou tedy cca 9 000 Kč (pro srovnání – obsahem THC odpovídá jedna lahvička cca 2g skunku s cenou na černém trhu maximálně 500 Kč). V důsledku schválení léku v Británii a Španělsku se čistý zisk GW Pharmaceuticals před zdaněním v období září 2009 až září 2010 zvýšil z 1,2 miliónu na 4,6 miliónu liber.

Překlad: Michal Řehák

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!