Aktuální článek
Tipy & triky: Pěstování pod LEDovým světlem

Tipy & triky: Pěstování pod LEDovým světlem

Profilový obrázek
  • LED diody se za posledních pár let staly regulérní alternativou k pěstování pod sodíkovou výbojkou nebo zářivkami. Náklady na pořízení se snižují
  • a kvalita dostupných řešení roste. I kvůli přirozeným výhodám této
  • technologie má smysl uvažovat o jejím použití v domácích podmínkách.

Tento článek si neklade za cíl podrobně vysvětlovat drobné nuance pěstování pod diodovým osvětlením. Jde jen o nástin výhod této technologie proti současně používaným způsobům svícení. Důkladná srovnávací studie by zabrala příliš mnoho stran, což ale neznamená, že na ni v budoucnu nedojde.

Čím se svítí na rostliny

Donedávna existovaly prakticky jen dvě možnosti, jak svítit na rostliny pěstované v umělých podmínkách. Zaprvé to byla kombinace MH + HPS. Vysokotlaké sodíkové výbojky (HPS) poskytují žluté až červené světlo a hodí se na květovou fázi. Ve vegetační fázi se obvykle svítí halogenidovými výbojkami (MH), v kterých září rtuť a jejich světlo je výrazně modré. Druhou možností byly zářivky, které měly vyšší energetickou efektivitu a o něco vhodnější barvu světla. Nyní přibyla třetí možnost, a to pěstování pod světelnými diodami, které jsou zdaleka nejefektivnější svým výkonem i barvou světla, ale vstupní investice je i proti zářivkám několikanásobná. Samozřejmě je tu už nějakou dobu i čtvrtá možnost, konkrétně plazma. Plazmové lampy jsou ale drahé a donedávna se prodávaly jen vysoké wattáže (1kW a více), takže zatím nedošly masivního nasazení.

Co jsou LED

Světelné diody LED (Light Emitting Diodes) jsou polovodičové elektronické součástky, které při průchodu proudu v propustném směru vyzařují světlo. Použitím různých polovodičů, příměsí a technologických postupů lze vyrobit ledky zářící na jakékoli vlnové délce. Celý výkon je vyzářen ve velice úzkém spektru, což umožňuje maximalizovat využití světelného toku.


Ještě nedávno byly ledky využívány takřka jen v elektronice a pro signalizaci stavu zařízení, v současnosti se ale s jejich využitím roztrhl pytel. Ledkami se svítí v domech, na silnicích, dělají se z nich displeje, a to vše zejména pro jejich vysokou energetickou efektivitu. Moderní diody dokáží totiž z jednoho wattu příkonu vyrobit desetkrát více světla než žárovka, třikrát více než výbojka a asi o polovinu více než zářivka. Díky masivnímu nasazení ve všech oblastech běžného života se výrazně zlevnila jejich výroba a nyní je tak možné za rozumné ceny vyrábět vcelku výkonné světelné panely, které v mnoha ohledech předčí klasické způsoby osvětlení.

Výhody LED

Dvě hlavní výhody ledek byly nastíněny už v odstavci výše. První z nich je vyzáření celého výkonu ve velmi úzkém světelném spektru. Použitím diod vhodné barvy můžeme svítit přesně tak, jak to rostliny maximálně využijí. To vede ke skutečnosti, že z dobře sestaveného led panelu rostliny využijí až dvakrát více světla než z výbojky nebo zářivky (více viz box).

Konopí stejně jako jiné rostliny reaguje na různé vlnové délky světla odlišným způsobem. Modré světlo vyvolává spíše kompaktnější růst, zatímco červené a fialové podporují hustší a robustnější květy. Diody využívají několik přesně definovaných vlnových délek, které lze teoreticky libovolně kombinovat a svítit přesně takovou barvou světla, jaká je zrovna zapotřebí, případně přepnout barvu osvětlení jedním tlačítkem. U výbojek a zářivek je zapotřebí při přechodu na květ přinejmenším vyměnit žárovku.

Druhou velkou výhodou je úspornost ledek. Pokud si pořídíte výbojku a ledkový panel o shodném příkonu, ledky vytvoří dvakrát intenzivnější světelný tok. Metr pěstební plochy efektivně osvítí 600W výbojka, 500W zářivka a 300W diodový panel. Další, poněkud drobnější výhodou je malé množství generovaného tepla. Ledky totiž díky své vysoké účinnosti generují jen minimum odpadního tepla a ani vyšší instalované výkony tak nepotřebují externí chlazení.

Současný trh

Teoretické výhody jsme probrali, ale realita není tak skvělá, jak by to mohlo vypadat. I přes současný překotný pokrok a s ním spojený pád cen se nejedná o levnou záležitost. Reálná efektivita panelů také není tak extrémní, jako spíše teoretická. Investice do LED panelu se na uspořené energii vrátí podle zvoleného modelu asi za rok až dva pěstování, přičemž životnost diod je přibližně pět let, takže z dlouhodobějšího hlediska se pořád jedná o výhodnou investici. Tabulka přehledně ukazuje, jak si odpovídají různě výkonné zdroje osvětlení a na kolik vyjde ledkový ekvivalent. Nutno podotknout, že se běžně nedají sehnat zářivky (CFL) s výkonem přes 300W, takže by ve skutečnosti bylo potřeba využít více jednotlivých světel.

Na trhu se už objevili i čeští výrobci. Konkrétně jsou to svítidla Top Grow Sun od firmy Top Produkt se sídlem v Třebíči a řada Spectrabox od stejnojmenné děčínské firmy. Obě řady výrobků sice patří spíše k dražším produktům, ale kvalitní konstrukce by měla vyšší cenu vynahrazovat. Top Grow Sun je k dostání v rozmezí příkonu 12 až 320 wattů. Spectraboxy lze koupit v příkonech 90 až 600 wattů.

Budoucnost

Po ledkách roste poptávka a jejich nasazení nejen v oblasti pěstování rostlin v umělých podmínkách je čím dál zajímavější. Za několik let pravděpodobně už nebude mít smysl kupovat osvětlení založené na jiné technologii, samozřejmě pokud se do té doby neobjeví něco úplně jiného.
Silný vliv této technologie na současné trendy můžete vidět i na letošním Cannafestu. Již od prvního ročníku je zřejmý trend.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!