Aktuální článek
Belgie: Regulaci konopí je třeba věnovat více pozornosti, říká ministryně zdravotnictví

Belgie: Regulaci konopí je třeba věnovat více pozornosti, říká ministryně zdravotnictví

  • Organizace zastřešující prevenci a léčbu závislostí na alkoholu a drogách ve třech belgických regionech – VAD ve Flandrech, Fedito Bruxelloise v Bruselu a Fedito Wallonne ve Valonsku – vyjádřily na začátku listopadu podporu úplné dekriminalizaci konopí.

Nová belgická ministryně zdravotnictví za liberální stranu VLD, Maggie De Blocková, připustila, že je ochotná otevřeně diskutovat o změně konopné politiky za předpokladu, že bude regulace dobře promyšlená a zorganizovaná.

Jak správně regulovat

Samy nevládní organizace poukazují na to, že užívání konopí není bez rizika a že se tedy nejedná o „neškodnou bylinu“. Kouření konopí má údajně způsobovat dýchací potíže a dlouhodobé užívání pak podle některých výzkumů vede k poruchám kognitivních funkcí.

Přesto se zástupci všech tří organizací shodují na tom, že prohibice není cestou správným směrem: „Prohibice je jen živnou půdou pro aktivity dealerů, narkomafie a s tím spojenou kriminální činnost.“

Pro policii a justici je zároveň velmi složité kontrolovat a regulovat obchod s konopím, pokud je nelegální a nabízí se výlučně na černém trhu. Legalizace je proto jediným způsobem, jak získat přesné informace o množství a kvalitě spotřebovaného konopí a kontrolovat jeho prodej.

Vzhledem k tomu, že technologie šlechtění a pěstování jsou každým rokem sofistikovanější, zvyšuje se logicky kvalita nabízených produktů i obsah psychoaktivních látek a spolu s nimi rostou také potenciální rizika.

V omezené míře stojí legalizace za úvahu

VAD a Fedito proto prosazují úplnou dekriminalizaci užívání konopí a také držení konopných produktů v množství přiměřeném osobní spotřebě. Zároveň požadují zvýšení objemu finančních prostředků investovaných do prevence a léčby. V neposlední řadě pak apelují na důkladný výzkum možností regulace výroby, dovozu a prodeje konopí a také na řádný dohled nad kvalitou jednotlivých produktů.

Prohibice je jen živnou půdou pro aktivity dealerů, narkomafie a s tím spojenou kriminální činnost.

Kriminalisté Brice De Ruyver and Cyrille Fijnaut se v nedávném rozhovor pro deník De Standaard shodli, že současný důraz na ochranu veřejného zdraví nabízí řadu možností, jak v mezích zákona nastavit podmínky pro regulovaný konopný trh malého rozsahu. Ministryně zdravotnictví jejich návrhy vítá, upozorňuje ale, že je stále na místě obezřetnost.

„Určitě jsme se dotkli citlivého tématu,“ uvádí Maggie De Blocková, „stále bychom ale měli být opatrní. Mluvíme o návykových látkách, to je třeba mít na zřeteli. Otevřeme na toto téma debatu jak ve vládě, tak na regionální úrovni.“

Zdroj: http://www.encod.org/info/Belgian-Health-Minister-cannabis.html

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!