Aktuální článek
Tip na film: Je nám spolu dobře

Tip na film: Je nám spolu dobře

  • Dokumentární film, který vám umožní nahlédnout do běžného života čínského maloměsta.

Ve čtvrtek 27.listopadu t.r. vstupuje do kin nový český dokument Saši Dlouhého Je nám spolu dobře. Snímek byl více než dva roky natáčen v zemi, kde se bez povolení nesmí ve veřejném prostoru pořizovat jakýkoliv záznam. Schválení takové činnosti bez dohledu cenzora zase není možné normálním způsobem získat. Úspěšně dokončený film bez zabavení techniky a vyhoštění, realizovaný bez skryté kamery, na jednom místě a s otevřenými reakcemi místních obyvatel je sám o sobě malým zázrakem.

Koprodukční dokumentární film Je nám spolu dobře byl dokončen v červenci 2014. První veřejná projekce proběhla na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě v rámci Zvláštní projekce: Česká krajina. V prvních listopadovém týdnu s drobnými komplikacemi proběhly promítání v Číně, které následovaly těsně po cestě českého prezidenta do Říše středu a testovaly připravenost čínského publika na jiný pohled na jejich vlastní zemi.

„Čínu nevnímám zrovna jako příklad demokracie. O mnohém bych polemizoval i s hlavním hrdinou svého filmu. Přesto věřím, že nám má čínská kultura co nabídnout a že se v mnohém můžeme od Číňanů učit. Dokonce dokážu pochopit motivaci někoho, kdo celou svoji rodinu včetně novorozence přemístí do takového prostředí jakým je Čínsko-Česko, i když bych to sám neudělal“ – říká o dokumentu Je nám spolu dobře jeho režisér  Saša Dlouhý.

Kdesi v Číně leží městečko Čínsko-Česko. V padesátých letech do něj zemědělci z Československa přivezli na důkaz přátelství mezi socialistickými zeměmi traktory a další zemědělské stroje. Místní obyvatelé na to dodnes vzpomínají a na počest tohoto historického okamžiku dokonce v nové části města budují svoji malou čínskou Prahu. Družbu mezi národy sem přijíždí i se svou ženou a třemi malými dětmi rozvíjet mladý český sinolog Tomáš Jirsák alias Havran, který na místní univerzitě zakládá katedru bohemistiky. S jeho příjezdem začínají čínským studentům perné dny, všichni se povinně musí učit česky.

Očima nezaujatého pozorovatele sledujeme adaptaci hluboce věřící rodiny na nové prostředí a poodhalujeme detaily z běžného života v nejlidnatější zemi světa. Odlišné zvyky, rozdílná kultura, všudypřítomné industriální znečištění, ale na druhou stranu také touha po vykonání velkého úkolu a netradiční výchova synů. To je příběh filmu Je nám spolu dobře.

Film můžete vidět nejen v klasických kinosálech, Saša Dlouhý se rozhodl jít i jinou cestou a zaměřil se na projekce v „alternativních“ prostorech. 10.12. se bude film promítat v Národní technické knihovně, 19.12. v Orcu a 9.1. spolu s dalším Dlouhého filmem Trafačka – Chrám svobody na Trafačce. Mimopražské projekce budou následovat v lednu a únoru.

Saša Dlouhý (1971) – v devadesátých letech provozoval uměleckou galerii, potom komerčně natáčel pod vodní hladinou pro zahraniční produkce. Po vlastních přírodovědných snímcích Azory pod hladinou a Valdéz-ráj velryb začal působit jako novinář referující o kulturních událostech. Od roku 2006 se věnuje sociálnímu dokumentu. V roce 2012 byl za dokumentární film Trafačka – Chrám svobody (režie společně s Romanem Vávrou) nominován na Českého lva, cenu Pavla Kouteckého a získal ocenění Trilobit. Za dokument liebe Indigo o performerce Halce Třešňákové byl v roce 2014 navržen na cenu Pavla Kouteckého.

www.happytogether-film.tv

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!