Aktuální článek
Recenze na knihu Moudrost hub

Recenze na knihu Moudrost hub

  • Knihu s celým názvem Moudrost hub: Šamanský rozvoj duchovního vědomí vydal v roce 2006 americký spisovatel a hudebník Martin W. Bell, který se dlouhodobě zabývá vlivem přírodních enteogenů na sebepoznávání a rozvoj mysli. Jedná se přitom o vynikajícího průvodce pro každého, kdo se rozhodne užít posvátné psilocybinové houby.

Autor díla, jehož český překlad vyšel v roce 2009, již na prvních řádcích předmluvy vysvětluje, že formátem drobná publikace má sloužit především jako návod k tomu, jak správně užívat psychedelické houbičky, ony „prostředníky proměny duchovního vědomí“, jak je Bell nazývá. Zároveň varuje, že tato „cesta“ není určena každému – ne všem bude vyhovovat, ne každý ji bude schopen správně uchopit a porozumět spirituální povaze celé zkušenosti.

„Říše hub je božský prostor“

Podobně poetických mouder a úryvků ze šamanských a starodávných náboženských textů je Moudrost hub plná, autor jimi vhodně uvádí a doplňuje vlastní myšlenky a názory na komplexní problematiku užívání psychedelických hub. Sám v knize hovoří o technikách, metodách a zážitcích, jež lze nejlépe popsat jako „typ duchovních praktik, který v sobě kombinuje klasické prvky šamanismu a mysticismu“.

Knihu můžete zakoupit v eshopu edice Legalizace za 199 Kč.

Současně ale upozorňuje na to, že mnoho uživatelů si chce pouze užít a „zatripovat“, a tudíž nemá šanci – a vlastně ani zájem – porozumět duchovní podstatě hub a sebe sama, čímž se v podstatě ochuzuje o to nejlepší, co psilocybinové houby člověku nabízejí.

Pozornější čtenář však po přečtení patnácti poutavých kapitol plně ocení ony výpravy do jiných duchovních sfér, jež se nám díky houbám otevírají.

Slovy slavného antropologa a specialisty na ayahuascu Luise Eduardo Luny by si tuto knihu měl pořídit každý, „kdo má zájem užívat posvátné houby jakožto nástroje v hledání svého pravého já‘“. V našich luzích a hájích, kde se velké oblibě těší všude rostoucí lysohlávky, bychom měli být dvojnásob pozornými čtenáři.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!