Aktuální článek
Další mýtus vyvrácen: Počet mladistvých užívajících konopí se v Coloradu po legalizaci snížil

Další mýtus vyvrácen: Počet mladistvých užívajících konopí se v Coloradu po legalizaci snížil

  • Colorado bylo jedním z prvních dvou států, v nichž byla voliči odsouhlasena legalizace. Navzdory výrazným obavám zastánců současné konopné prohibice se zdá, že počet studentů středních škol v Coloradu, kteří užívají konopí, se snižuje.

Rok 2013 byl prvním celým rokem, kdy bylo konopí v Coloradu legální pro občany starší 21 let. Podle předběžných dat z dvouletého Průzkumu zdraví dětí v Coloradu (Healthy Kids Colorado Survey) uvedlo v roce 2013 dvacet procent středoškolských studentů, že užili konopí v předešlém měsíci, a 37 procent studentů přiznalo, že ho vyzkoušeli alespoň jednou za život.

Při posledním podobném měření v roce 2011 bylo přitom zjištěno, že konopí za předešlý měsíc užilo 22 procent středoškolských studentů a 39 procent jich zkusilo konopí alespoň jednou v životě.

Prohibice děti nechrání

Není jisté, zda pokles za jeden rok představuje statisticky významný údaj, ale starší data z roku 2009 ukazují, že počet mladistvých uživatelů v Coloradu vytrvale klesá: Toho roku totiž přiznalo užití konopí za předešlý měsíc 25 procent studentů a jakoukoli zkušenost s touto látkou uvedlo 45 procent středoškoláků.

Informace uveřejněné ve čtvrtek 7. srpna 2014 coloradským Ministerstvem zdravotnictví a životního prostředí také ukazují, že počet uživatelů marihuany je mezi dospívajícími po legalizaci nižší než národní průměr.

Názory, že regulace konopí povede k úpadku Colorada, se ukázaly být neopodstatněné.

V roce 2013 byl ve střediscích pro evidenci a prevenci nemocí proveden podobný Průzkum rizikového chování mezi mladistvými (Youth Risk Behavior Survey). Jeho celostátní výsledky ukazují, že 40,7 procent amerických středoškoláků někdy v životě ochutnalo konopí a 23,4 procent ho užilo v předešlém měsíci.

Zastánci legalizace tvrdí, že užívání marihuany u mladistvých se sníží díky tomu, že v daných státech budou stanoveny přísné věkové hranice. Odpůrci legalizace se zase bojí, že snížení povědomí o nebezpečnosti této látky povede mezi dospívajícími ke zvýšení počtu uživatelů.

Podle posledních informací se na jednu stranu potvrdilo, že studenti nyní považují konopí za méně nebezpečné než v době před legalizací. Za rok 2013 uvedlo 54 procent respondentů, že používání konopí s sebou nese střední nebo velké nebezpečí. V roce 2011 zastávalo tento názor 58 procent respondentů. Počet uživatelů konopí se ale nezvýšil.

Liché obavy založené na neznalosti problému

„Názory, že regulace konopí povede k úpadku Colorada, se ukázaly být neopodstatněné. Kolikrát se ještě musí odpůrci legalizace přesvědčit, že nemají pravdu, než přestanou prohlašovat, že naše zákony zvyšují počet uživatelů marihuany mezi mladými?“ vyjádřil se k současné situaci vedoucí oddělení komunikace v proreformní organizaci Marijuana Policy Project Mason Tvert.

 Data ukazují, že počet mladistvých uživatelů v Coloradu vytrvale klesá.

„Snížení počtu uživatelů konopí mezi mládeží odráží to, že státní i místní autority mají dnes mnohem více kontroly nad užíváním této substance než kdy dříve. Našim cílem by nemělo být to, aby si dospívající všímali pouze rizik spojených s užíváním konopí. Měli bychom se především snažit, aby měli více znalostí o skutečných škodlivých účincích nejen u marihuany, ale i alkoholu a tabáku, aby je mohli srovnat a v budoucnu se podle toho rozumně rozhodnout,“ vyjádřil se Tvert, který je zároveň zástupcem ředitele úspěšné kampaně za legalizaci v Coloradu s názvem Dodatek 64 (Amendment 64).

Nepřátelé legalizace se nevzdávají

„Toto by žádný statistik nemohl považovat za snížení,“ prohlásil o dvouprocentním ročním snížení počtu uživatelů konopí Kevin Sabet, spoluzakladatel skupiny bojující proti legalizaci s názvem Smart Approaches to Marijuana (SAM).

Sabet říká, že bude potřeba srovnat data z jednotlivých okresů, až bude později v tomto roce výzkum vydán v plném rozsahu. Také poukazuje na to, že konopné obchody provozované státem nebyly v roce 2013 ještě otevřeny.

„Obhájci legalizace bohužel i nadále vykládají tato data veřejnosti mylně. Překrucují je a tvrdí, že počet mladistvých uživatelů se snížil, což se však rozhodně nestalo,“ prohlásili Sabet a Bob Doyle, ředitel coloradské odnože společnosti SAM.

Užívání marihuany u mladistvých se sníží díky tomu, že v daných státech budou stanoveny přísné věkové hranice.

Colorado legalizovalo držení 28 gramů konopí pár dní poté, co občané odsouhlasili Dodatek 64 v prosinci roku 2012. Občané starší 26 let mohou legálně pěstovat šest rostlin konopí a sdílet s přáteli malá množství této látky. V lednu 2014 se otevřely první obchody pro rekreační uživatele konopí provozované státem.

Colorado a Washington jsou dnes jediné státy USA, kde je konopí legální. Občané Oregonu, Aljašky a distriktu hlavního města Washingtonu D. C. se nicméně pro legalizaci vyslovili v listopadu roku 2014, takže počet amerických států s legalizovaným konopím stoupne na pět.

Zdroj: http://www.usnews.com/news/articles/2014/08/07/pot-use-among-colorado-teens-appears-to-drop-after-legalization

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!