Nový výzkum z Instanbulské univerzity v Turecku se pokusil určit, jak ovlivňuje podání kanabinoidu THC hladinu glukózy, oxidační stres a další parametry u diabetické myši.
Autoři Dr. Zeynep Mine Coskun a Dr. Sema Bolkentová se konkrétně zaměřili na fungování slinivky u myší s cukrovkou 2. typu, kterým injekčně aplikovali THC v množství 3 mg/kg po dobu sedmi dní. Měření hladiny cukru a tělesné hmotnosti bylo prováděno před prvním podáním THC, dále pak po 7, 14 a 21 dnech.
V abstraktu studie publikované v odborném žurnálu Cell Biochemistry and Function na začátku září se dočteme mimo jiné následující: „Po srovnání myší, jimž bylo aplikováno THC, s kontrolní skupinou hlodavců se ukázalo, že THC ve slinivce výrazně zvyšuje hladinu glutathionu (tripeptid chránící před oxidačním stresem), stejně jako aktivity enzymů superoxid dismutázy (důležitý antioxidant) a katalázy (v těle běžný enzym rozkládající peroxid vodíku na vodu a kyslík). Z toho vyplývá, že THC by mohlo sloužit jako účinný prostředek při léčbě oxidačních poškození slinivky u diabetických pacientů.“
Autoři dále uvádějí, že „tato studie jako první naznačuje, že THC díky aktivaci kanabinoidních receptorů dokáže zlepšovat stav pankreatických buněk poškozených v důsledku diabetického onemocnění.“
Závěr turecké studie končí slovy: „Vzhledem ke zjištěným kurativním a protektivním účinkům lze THC považovat za potenciálně účinný terapeutický prostředek při léčbě projevů diabetu.“