Aktuální článek
Jak lysohlávky mění náš mozek

Jak lysohlávky mění náš mozek

  • Psilocybin je chemická látka zodpovědná za halucinogenní účinky lysohlávek, jejichž uživatelé zažívají po konzumaci přetížení smyslů výraznými barevnými a geometrickými vjemy. Nedávné výzkumy ukázaly, že to je způsobováno hyperkonektivitou mozku – tedy stavem, kdy jsou nervové synapse nadměrně citlivé a přenášejí zvýšené množství informací mezi jednotlivými oblastmi mozku. Lékaři věří, že by se této vlastnosti dalo využít při vývoji léků na onemocnění nervové soustavy a psychických obtíží.

Takové jsou alespoň závěry výzkumu Giovanniho Petriho z italské nadace ISI, publikovaného v odborném magazínu Journal of the Royal Society Interface.

Psilocybin se v mozku váže na stejné receptory jako neurotransmiter serotonin, čímž může ovlivňovat naši náladu. Zatímco někteří lidé zažívají pocity radosti, štěstí a rozšířeného vnímání světa, jiní mohou upadnout do paranoidních a nepříjemných stavů známých jako „bad trip“.

Působí déle, než jsme si mysleli

Dřívější studie prokázaly, že stav po konzumaci lysohlávek nemusí být omezen na několikahodinový psychedelický zážitek a změny, které v mozku vlivem chemické reakce proběhnou, mohou přetrvávat až po dobu jednoho roku. Jedná se například o zvýšenou kreativitu nebo vyšší subjektivní pocit štěstí, který účastníci studií pociťovali až čtrnáct měsíců po terapii.

Vědci věří, že budou schopni pomocí psilocybinu ovlivňovat nálady u pacientů trpících depresemi a dalšími psychickými poruchami.

Ačkoli předešlé výzkumy již dávaly tušit, že mozková aktivita vlivem psilocybinu roste, až současná studie nabízí vědcům vysvětlení toho, co se vlastně v naší hlavě děje. Experimentu se zúčastnilo patnáct dobrovolníků, kteří měli předchozí pozitivní zkušenost s konzumací lysohlávek – vědci tím chtěli minimalizovat riziko, že se u některého subjektu dostaví zmiňovaný bad trip. Část pokusné skupiny dostala psilocybin, druhá pak placebo.

K velkému překvapení výzkumníků docházelo po požití psilocybinu k reorganizaci nervových spojení v mozku a také k propojení dříve oddělených oblastí. Tato spojení přitom nevznikala náhodně a zdála se stabilní a organizovaná. Po odeznění účinku drogy nově vzniklé spoje zanikly a obnovil se původní stav.

Léčba nálady

„O konkrétních dopadech tohoto jevu můžeme v současné době pouze spekulovat. Jedním z možných vedlejších dopadů rychlejší a efektivnější komunikace může být například synestesie – tedy pocit, že jevy vnímáme jiným smyslem než obvykle, například že slyšíme barvy, cítíme čísla a podobně,“ napsali autoři studie.

V současné době nemáme přesné informace o způsobu, jakým psilocybin stimuluje tyto změny v mozku, a proto bude potřeba dalších zkoumání. Vědci věří, že když se jim podaří zjistit, jak tato halucinogenní látka spouští a stimuluje výměnu informací mezi dosud oddělenými částmi mozku, budou schopni využít této vlastnosti k ovlivňování nálady u pacientů trpících depresemi a dalšími psychickými poruchami.

Zdroj: http://www.iflscience.com/brain/magic-mushroom-chemical-hyper-connects-brain

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!