Rozsáhlý průzkum mezi americkými teenagery, jehož výsledky byly na konci léta publikovány v odborném časopise American Journal of Drug and Alcohol Abuse, se zabýval rozdíly v následcích a důsledcích konzumace alkoholu a konopí.
Celkem byla v rámci projektu „Monitorujeme budoucnost“ analyzována data získaná od takřka 7 500 středoškoláků v posledních ročnících studia. Dvě třetiny studentů uvedly, že konzumují alkohol, u konopí to přiznala polovina. Výzkumníci zaznamenali negativní psychologické a sociální dopady u obou skupin, nicméně konkrétní projevy byly u každé drogy odlišné.
V abstraktu se například dočteme, že „uživatelé konopí mají větší problémy s učiteli a dalšími ‚nadřízenými‘ než uživatelé alkoholu, zatímco u uživatelů alkoholu se objevovaly ve větší míře problémy s přáteli a blízkým okolím.“ Mladí uživatelé konopí měli o něco horší školní nebo pracovní výsledky, na druhé straně „příznivci alkoholu častěji udělali něco, čeho posléze litovali“.
Vyšlo také najevo, že „u konzumentů konopí ve srovnání s konzumenty alkoholu nebylo zaznamenáno tolik negativních dopadů užívání“.
„Z hlediska ochrany veřejného zdraví se jako nejdůležitější jeví alarmující zjištění, podle něhož je u uživatelů alkoholu mnohem větší pravděpodobnost, že usednou pod vlivem za volant – zejména u pravidelných konzumentů,“ uvedl vedoucí autor Dr. Joseph J. Palamar. „Ve srovnání s teenagery, kteří neužívají ani jednu drogu, byla u uživatelů konopí třikrát větší pravděpodobnost řízení pod vlivem, ovšem u pravidelných konzumentů alkoholu byla tato pravděpodobnost větší třináctkrát.“