Aktuální článek
Osobnost legalizace – Jan Bicek: Veterinář bojující s rakovinou a konopnou prohibicí

Osobnost legalizace – Jan Bicek: Veterinář bojující s rakovinou a konopnou prohibicí

  • Jan Bicek je veterinářem na klinice pro malá zvířata, kde se specializuje na ortopedii a chirurgii. Již téměř deset let bojuje s onkologickým onemocněním a poslední dva roky užívá jako léčebný prostředek i konopí. Veřejnosti se dostal do povědomí po loňské razii na growshopy, kdy otevřeným dopisem vyzval policii, aby ho za jeho nelegální nakládání s konopím také zatkla.

Honzo, jak od začátku probíhá váš boj s rakovinou a jak na tom jste aktuálně?

Před jedenácti lety jsem si při sportu přivodil zlomeninu holenní kosti, na kterou jsem dostal klasickou sádru. Kost sice srostla, nicméně vzhledem k přítomnému nádoru byla oslabená a po roce se zlomila opět. Poté jsem byl již odeslán na referenční pracoviště a zde se přišlo na diagnózu – adamantinom holenní kosti. Léčbou volby byla podkolenní amputace. Tu jsem podstoupil v prosinci 2005. Po několika měsících se u mne objevila metastáza v tříselné mízní uzlině. Adamantinom je většinou lokálně agresivní, ale metastazuje pouze v 10 procentech případů, což je i můj.

Podstoupil jsem tedy odstranění tříselných mízních uzlin, ale nádor se šířil dále. Postupně mi chirurgové odstraňovali metastázy z pánve, dvakrát z podkolenní jamky a na začátku roku 2013 mi museli nohu amputovat ve stehně a vzhledem k nálezu na plicích jsem prodělal i operaci hrudníku a vyjmutí patnácti metastáz z plic. V současné době mám pozitivní nález, dvě drobná ložiska v plicích, která se do doby, kdy toto píšu, za poslední rok, nijak nezměnila. Po loňských operacích mi byla v Brně nasazena biologická léčba a metronomická chemoterapie, obojí v délce trvání jednoho roku. Od června léky neberu a v září 2014 jdu opět na kontrolní vyšetření, kde se ukáže, jak na tom zdravotně jsem.

Jaké jsou prognózy a možnosti konvenční léčby u této diagnózy?

Chirurgie je základ, ostatní způsoby onkologické léčby mají nejistý efekt. Vzhledem k tomu, že tento typ nádoru je velmi vzácný, existuje také malý počet pacientů, na kterých by bylo možné léčbu ověřit. Prognóza moc příznivá není, zatím to probíhá spíše nepříznivě, ale opět, ví se toho příliš málo, abych mohl mít nějakou jistotu.


Jak a kdy jste se dozvěděl o tom, že konopí má i různé léčebné účinky? Kdy a na co konkrétně jste ho začal užívat sám?

Před několika lety jsem shlédl film Rok konopí a měl možnost podiskutovat s Bushkou Bryndovou. Tehdy jsem ovšem jako klasický produkt alopatické medicínské školy a skeptik ve vztahu k alternativní medicíně přesvědčený nebyl. Během rozhovoru s Bushkou jsem však poopravil názor, evidentně se mě nesnažila přesvědčit za každou cenu, spíše se pousmívala nad tím, že jsem lékař tak duševně omezený, s uzavřenými klapkami na očích. Občas z ní vypadlo něco biochemicky exaktního, vzoreček či mechanismus účinku kanabinoidů na receptory v těle, poprvé jsem zaslechl o existenci endokanabinoidního systému.

Hlavou mi od té doby začaly proudit myšlenky a úvahy, viděl jsem, že problematika konopné medicíny je již dosti detailně prostudována. Postupně jsem přečetl několik studií a začal i překládat např. z časopisu Cerebrum, periodika pro neurology, které se nebojí endokanabinoidnímu systému věnovat prostor. Konopí jsem používal ve formě masti na povrchovou léčbu, produkty byly podomácku vyrobeny různými přáteli či babičkami přátel. Když mi tělo před tím rokem a půl vyslalo další jasný signál, že tu nechce pobývat věčně a že si s mou duší nerozumí, vyhledal jsem Bushku s prosbou o pomoc. Od té doby si sám vyrábím výtažek a na noc užívám čípky z něj připravené – preferenčně z odrůd bohatých na CBD a s menším obsahem THC. Tím se eliminuje psychotropní efekt, mé vědomí není ovlivněno a mohu s maximální zodpovědností vykonávat i své náročné povolání.

Loni na podzim jste se zapsal do povědomí veřejnosti reakcí na zátah na growshopy, kdy jste se obrátil na policii, ať vás také zatkne, protože si doma pěstujete konopí a porušujete tak platné zákony. Jak to vlastně dopadlo?

Eviduji zde jistou nespravedlnost. I kdyby policie podobně vystoupila proti chovatelům akvarijních rybiček, postupoval bych stejně – mé angažmá v této věci nemá přímou souvislost s mým užíváním konopí. Napsal jsem dopis „vrchnímu vymítači“ (šéf protidrogové centrály Jakub Frydrych – pozn. redakce), ať mě přijde zatknout, nejlépe osobně, neboť se snažím o záchranu svého života nelegálním a dle jeho názoru společensky vysoce nebezpečným způsobem. Frydrychova sekretářka mé psaní odeslala místně a věcně příslušnému oddělení policie, přišel za mnou vyšetřující četník a nejprve se mě mimo záznam snažil svést z cesty. Abych to prý stáhnul, stejně to nikomu neprospěje. Poděkoval jsem mu za radu a požádal jej, ať již jedná i se záznamem.

Absolvoval jsem výslech na místním oddělení, při kterém jsem pravdivě popsal všechna fakta, včetně toho, že rostliny již sice nemám, ale mám z nich vyrobené léky. Do záznamu policista ale uvedl, že na tento dotaz odmítám odpovídat – cosi morálního a etického mu nedovolilo napsat to tak, aby ke mně přijelo komando zakuklenců, vytáhlo mě ve čtyři ráno z postele a z lednice mi posvátně odneslo krabičku s čípky do nějaké tajné policejní laboratoře, ve které by se zkoumalo, zda je můj čin svým obsahem THC pro společnost nebezpečný. Protokol z výslechu byl zaslán správnímu orgánu, což je městský úřad v Písku, a správní orgán překvapivě neshledal na mém činu nic závažného a v podstatě mému jednání udělil glejt oficiality a zákonnosti. Tak celá kauza vyšuměla do ztracena. Tajně jsem si přál nucené práce, přinejhorším pokutu. Pro poukázání na absurditu celé věci by invalidní důchodce natírající za trest lavičky ve městě byl ideálním příkladem.

Předpokládám, že letos také pěstujete. Jaké jste zvolil odrůdy? Snažíte se dosáhnout co největšího obsahu THC, anebo řešíte i odrůdy s větším obsahem CBD?

Pěstuji odrůdu Bulldog, co mi dal kamarád. Pro výrobu léků volím odrůdy s vyšším obsahem CBD, který má nejvyšší protinádorový efekt. V tomto případě využívám pomoc odborníků, jejichž jména zde s dovolením nehodlám zveřejňovat.

O paliativních léčebných vlastnostech konopí se asi nemusíme bavit, co si ale myslíte o kurativních?

Co je vlastně kurativní účinek? Kde je hranice mezi paliativním a kurativním účinkem? Kdo nám dal patent na určení této hranice? Tělo má dle mého názoru regenerační schopnosti, které za jistých okolností mohou opravit veškerá poškození. A my můžeme přispět a pomoci nastavit optimální podmínky pro průběh tohoto hojení. To je princip veškeré medicíny, účinku léčiv, ovlivnění psychiky a ve výsledku nakonec vyléčení či nevyléčení choroby. Všechny zásahy zvenčí jsou tedy do značné míry paliativní a o vyléčení rozhoduje sám nemocný subjekt. Konopí významně a někdy nezastupitelně pomáhá. Zeptejte se pacientů s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, pacientů trpících chronickými bolestmi. Žádný lék však nemůže tělo vyléčit, není tedy kurativní, bez vlastního přičinění.

Používáte konopí i ve vlastní lékařské praxi?

Ve vlastní praxi radím používat masti topicky na některé typy obtíží. Jiné formy terapie zatím nedoporučuji vzhledem k nepředvídatelnému a obtížně zajistitelnému účinku při perorální léčbě a všeobecné neochotě zvířat vdechovat páru z vaporizéru.

Co si myslíte o stavu, ve kterém je nyní zákon o léčebném konopí, respektive jeho naplňování? A jaký je váš názor na legalizaci konopí nejen pro léčebné, ale i rekreační účely?

O stavu legalizačního procesu u nás nemám podrobné informace. Irituje mne však nejednoznačný výklad zákonů a jejich svévolné aplikování policií. Osobně jsem jednoznačně pro postupnou dekriminalizaci a posléze i legalizaci konopí pro léčebné i rekreační účely. Prostředky, které jsou dnes vynakládány na represi, by měly být směřovány na prevenci zneužívání a edukaci populace o účincích a možných nežádoucích účincích této rostliny. Naopak bych zpřísnil dostupnost alkoholu a zakázal jeho jakoukoli propagaci.

Máte nějaké zkušenosti i s jinými drogami? Co si myslíte o plošné legalizaci všech drog?

Nezdá se mi špatná myšlenka na plošnou legalizaci všech drog a jejich kontrolovaný prodej. Ušetřila by se spousta prostředků, lidských životů, došlo by k výraznému poklesu kriminality vázající se na nelegální výrobu, distribuci a konzumaci drog.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!