Aktuální článek
Tip na knihu: Brány vnímání. Nebe a peklo.

Tip na knihu: Brány vnímání. Nebe a peklo.

  • Dvě kultovní eseje „zapomenutého otce květinových dětí“ představují povinnou četbu pro všechny příznivce změněných stavů lidského vědomí.

Slavný angloamerický spisovatel, esejista a nekonvenční myslitel se proslavil zejména utopickým románem Brave New World (Konec civilizace), v němž již v roce 1932 prorocky varoval lidstvo před nekritickým zápalem pro vědecké objevy, ztrátou svobodného myšlení a vznikající závislostí na materiálním světě. Do světa psychedelik a jiných sfér vnímání ovšem nahlédl až po přestěhování do Ameriky v roce 1937.

The Doors of Perception

Význam a dosah legendární eseje Brány vnímání dobře ilustruje skutečnost, že po jejím přečtení se začínající zpěvák Jim Morrison rozhodl pojmenovat svou novou kapelu The Doors, která se později stala symbolem éry hippies a jednou z nejslavnějších a nejkontroverznějších skupin 20. století.

Kniha je k dostání zde

Samotný Aldous Huxley si název eseje také vypůjčil – od svého předchůdce z 18. století – britského básníka a vizionáře Williama Blakea, který kdysi napsal: „Kdyby brány vnímání byly průzračné, každá věc by se jevila taková, jaká je, neskonalá.“

V této na svou dobu zcela netradiční eseji se Huxley pokusil jako první uznávaný spisovatel v dějinách srozumitelně převést na papír svou psychedelickou zkušenost, kterou prožil v roce 1953. Tehdy poprvé v životě ochutnal v poušti Nového Mexika meskalin a na vlastní kůži zažil onen mystický stav mysli, kdy dojde k potlačení ega a těžko uchopitelné změně vnímání okolního světa.

Tento literární počin se stal velmi oblíbeným a často citovaným čtivem pro svou vytříbenou formu a netradiční obsah.

České vydavatelství Maťa ho navíc vhodně doplňuje navazující esejí Nebe a peklo (opět vychází z díla Williama Blakea), v níž se autor zabývá vlivem půstu, askeze, dlouhodobého odloučení a meditací na dosažení obdobných stavů jako po užití psychedelických substancí.

Autor: Aldous Huxley
Titul: Brány vnímání. Nebe a peklo.
Nakladatelství: Maťa
Rok vydání: 2011 (1. vydání)
Naše cena: 229 Kč
K dostání: Legalmarket.cz 

Pevná papírová vazba, 176 str., 21×13 cm.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!