Aktuální článek
Americký Kongres ukončuje válku proti léčebnému konopí

Americký Kongres ukončuje válku proti léčebnému konopí

  • Dlouhodobá tvrdá práce aktivistů a pacientů konečně přináší ovoce: Kongres Spojených států amerických schválil o víkendu zákon o státním rozpočtu na rok 2015, jehož součástí se stal nenápadný dodatek o léčebném konopí, který v podstatě zakazuje ministerstvu spravedlnosti jakékoli akce a výdaje směřující k narušení zákonodárného procesu legalizace lékařského konopí v jednotlivých státech americké Unie.

Přesvědčit federální vládu ve Washingtonu D. C. o nutnosti takového opatření trvalo třináct let a jedná se o obrovský úspěch.

Konec nesmyslným perzekucím

Kongres poprvé v historii odmítl dále federálními penězi podporovat razie proti producentům a uživatelům konopí k léčbě a dal tak jasně na srozuměnou, že není možné perzekvovat pacienty za snahu zlepšit svůj zdravotní stav pomocí této rostliny.

Dodatek do návrhu přidali Dana Rohrabacher a Sam Farr, kongresmani za stát Kalifornie. Obdobná legislativa byla poprvé předložena kongresmanem Mauricem Hincheym už v roce 2003 a v době jejího zveřejnění se pro přijetí vyslovilo pouze 152 přítomných členů kongresu – chybělo tedy více než padesát z potřebných 218 hlasů, přesto to bylo na tehdejší dobu až překvapivě mnoho.

 Poprvé v historii bylo omezeno financování americké konopné prohibice.

Několik velkých organizací strávilo více než deset let lobbováním a vytvářením potřebného zázemí pro přijetí tohoto ustanovení. Za všechny jmenujme například Drug Policy AllianceMarijuana Policy ProjectAmericans for Safe Access nebo Students for Sensible Drug Policy. A práce to nebyla jednoduchá.

Vzpomínám si, jak jsme s kolegou Stevem Foxem z organizace Marijuana Policy Project pozvali do kongresu Montela Williamse, propagátora lékařského konopí a současně pacienta, který ho užíval k léčbě svých obtíží. Chtěli jsme, aby jako člověk s teoretickými i praktickými zkušenostmi osobně požádal svého kongresmana o podporu. Jeho volený zástupce mu ale do očí řekl, že aktivisté lžou a obhájci konopí jsou podvodníci a šarlatáni.

Politické prozření

Tentýž kongresman je v současné době jedním z našich nejvýraznějších stoupenců, nejen co se lékařského konopí týče, ale i v oblasti legalizace jako takové. Mnoho jemu podobných, kdo nás před deseti lety vypoklonkovali ze dveří, změnilo názor a patří dnes k propagátorům léčby konopnými prostředky. Někteří došli ke změně sami, jiní byli postrčeni svými spolustraníky.

Loni v květnu hlasovalo pro „konopný dodatek“ kongresmanů Rohrabachera a Farra 219 zákonodárců ve Sněmovně reprezentantů. V Senátu se tento návrh snažili protlačit známí odpůrci prohibice Cory Booker a Rand Paul, k hlasování o něm ale nikdy nedošlo.

Ve Sněmovně reprezentantů naopak prošel všemi nezbytnými procesy a díky tomu mohl být včleněn mezi schválené položky státního rozpočtu. Poprvé v historii tak bylo omezeno financování konopné prohibice.

Zásadní změny se neodehrávají přes noc

K této změně nedošlo přes noc a rozhodně k ní nedošlo náhodou. Každý rok se američtí občané obraceli na své volené zástupce s žádostí o podporu konopí a jeho léčebného využití. Mnoho z politiků mělo dlouhá léta pochyby o smysluplnosti takového konání – současná situace je tak kromě jiného i důkazem toho, že má cenu se svých volených zástupců ptát na věci, které nás trápí. Že má smysl bojovat za svá práva.

 Kongres poprvé v historii odmítl dále federálními penězi podporovat razie proti producentům a uživatelům konopí k léčbě.

Před námi je stále dlouhá cesta. Zatím jsme učinili první krok, který ale musí být následován dalšími, neméně těžkými a náročnými. Je třeba reformovat federální zákony tak, aby mohl každý stát rozhodovat samostatně a nezávisle na federální vládě o tom, zda a do jaké míry bude konopí povoleno.

Jak s oblibou říkám, členové Kongresu rádi přispějí svou troškou do mlýna – nejdřív jim ale někdo ten mlýn musí postavit. Chtěl bych proto v tento vítězný moment poděkovat všem, kdo se na této stavbě podíleli.

Zdroj: http://www.drugpolicy.org/blog/decade-hard-work-turns-historic-marijuana-victory-congress

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!