Během prvních šesti měsíců se knihy, kterou Burroughs vydal pod pseudonymem William Lee, prodalo více než 100 000 kusů, ačkoli společenská situace rozhodně nepřála jakékoli otevřené debatě o drogách či dokonce pozitivně laděným popisům života jejich uživatelů (ještě navíc když šlo o homosexuála). I z toho důvodu byla kompletní necenzurovaná verze publikována až o 25 let později – v roce 1977 (český překlad z pera Josefa Rauvolfa vyšel v roce 2011).
Heroin jako způsob života
Místy až brutálně upřímná a otevřená zpověď, která je v podstatě Burroughsovou autobiografií, popisuje život jednoho „feťáka“ se závislostí na „Droze“ (v originále Junk, konkrétně myšleno heroin) a prostředí, které takového člověka obklopuje.
Čtenář má tak možnost pozorovat plaché a zmatené dítě v předválečné Americe, jeho dospívání a rozlet do světa, který skončí návratem do newyorského undergroundu a kriminálního prostředí plného drog.
Zde nás autor seznamuje se základní rovnicí svého života a vysvětluje rozdíl mezi uživateli marihuany, alkoholu a heroinu: „Na rozdíl od alkoholu nebo trávy není Droga prostředkem k rozšíření radosti ze života. Droga není rozšoupnutí. Je způsobem života.“
Knihu Feťák můžete zakoupit v eshopu edice Legalizace za 249 Kč.
Zároveň se ale postupně probírá svým vědomím a svědomím a dochází k závěru, že heroin, jenž má především fyzické účinky, nenabízí dostatečné duchovní povznesení. Uvažuje proto, že se vydá až do Jižní Ameriky, aby zde léčil svou závislost pomocí psychedelické substance – ayahuascy. Svým způsobem tak o mnoho let předbíhá první experty na látky měnící vědomí a výzkumy jejich účinků na lidskou psychiku.
I proto celý román působí tak nadčasově a aktuálně – Feťák je zkrátka a dobře hodnotnou zpovědí, hlubokým zamyšlením, skrytým varováním a skvělou četbou v jednom.