Aktuální článek
Šokující jednání policie v nizozemské „válce proti konopí“

Šokující jednání policie v nizozemské „válce proti konopí“

  • Zaznamenali jsme šokující případ policejní šikany a zastrašování v nizozemské válce proti konopí, jež nabírá na obrátkách. Pátého prosince byla u obyvatele Severního Holandska provedena razie, které se účastnilo dvanáct policistů kvůli neprokázané domněnce, že dotyčný pěstuje konopí. Došlo přitom k porušení základních lidských práv, na jaké v této liberální zemi nejsme zvyklí.

Policejní prohlídka navíc prokázala, že oběť této šikany v domě neměla jedinou rostlinu konopí. Dotyčný svůj příběh uveřejnil jako komentář v článku na internetových stránkách Sdružení za ukončení konopné prohibice (VOC), nizozemské obdoby českého občanského sdružení Legalizace.cz.

My si ovšem myslíme, že takový případ si zaslouží více pozornosti. Ještě nedávno by byl podobný projev policejní šikany v Nizozemsku nemyslitelný. Dnes tomu tak zjevně není. Po čtyřech letech úřadování ministra vnitra Ivo Opsteltena a dalšího vysoce postaveného člena Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) Freda Teevena, kteří jsou zarputilými odpůrci liberálního přístupu ke konopí, se takové jednání nejspíše stává normou.

Šokující výpověď

Minulý pátek policie navštívila (a poté prohledala) můj dům v provincii Severní Holandsko.

Právě jsem přenášel nějaké vybavení na pěstování rostlin z domu do legálně pronajaté a řádně zaparkované dodávky. V tu chvíli se na pruhu pro cyklisty objevilo policejní auto a zaparkovalo přímo před dodávkou tak, jako by chtělo zatarasit cestu. Z něho vystoupili dva policisté – starší žena a mladší muž. Začali se mě a muže, co mi pomáhal, ptát, co děláme. Vysvětlil jsem jim, že tu bydlím a že si balím nějaký osobní majetek, protože se z toho domu budu brzy stěhovat.

Mladší policista mi sdělil, že na základě povolení „si můžou dělat, co se jim zachce“.

Bez toho, aby se blíže identifikovali, mě požádali, abych dodávku otevřel. Když uviděli pytle s hlínou, zeptali se mě, na co ji používám. Odpověděl jsem, že doma pěstuji bazalku a papriky. Podotknul jsem, že v té době (5. prosince 2014) bylo v Holandsku naprosto legální vlastnit vybavení na indoorové pěstování. Mezitím, co mě starší policistka legitimovala (vzala si můj řidičský průkaz), mi mladší policista oznámil, že požádali jejich velitele, aby přijel s oficiálním povolením k prohlídce domu. Zeptal jsem se ho, jaký k tomu mají důvod. Odpověděl mi, že mě podezírají z pěstování konopí. Několikrát jsem ho upozornil, že žádné rostliny konopí v domě nemám. Řekli mi, že jim zavolal soused, který měl podezření, že v domě pěstuji konopí.

Během chvíle, kdy jsme čekali na policejního velitele, se objevilo nejméně pět policistů v civilu společně s dalšími šesti policisty v uniformách. Celou dobu jsem musel čekat venku v zimě a mladší policista se mě vyptával na dřevěný panel s dvěma otvory. Řekl jsem mu, že jsem na něm trénoval vyřezávání.

Nezvaní hosté

Policejní velitel konečně dorazil, ale před tím, než mi ukázal povolení k prohlídce domu, si stranou promluvil s mladším policistou tak, abych neslyšel, co si povídají. Ukázali mi dvě stránky textu zákonu o drogách (tzv. Opiumwet), ale odmítli mi dát kopii, i když jsem na tom trval.

Sdělil jsem jim, že trvám na tom, že držení takového vybavení je naprosto legální, a znovu jsem zopakoval, že bych chtěl vidět povolení k prohlídce. To znovu odmítli a oba trvali na tom, že mi ho za pár dní pošlou. Pustil jsem je tedy dovnitř a ukázal jim, že v domě žádné konopí nemám. Místo toho, aby bezprostředně odešli, strávili dalších 45 minut prohledáváním domu, otevíráním krabic, focením (osobním i-phonem mladšího policisty) a dotazy. Když jsem se zeptal, proč můj dům fotí, mladší policista mi odpověděl, že na základě povolení „si můžou dělat, co se jim zachce“.

Poté, co jsem plně spolupracoval, mě nejprve požádali a poté donutili, abych třináct minut čekal u dveří mého domu, zatímco oni prohledávali horní patro. Nesouhlasil jsem s tím, aby se policisté pohybovali po mém domě bez mého dohledu. Dva mladí policisté, kteří mě hlídali u dveří, ale zopakovali: „S povolením, co jsme vám ukázali, vás máme právo žádat, abyste počkal zde, a vy nám musíte vyhovět.“

Policistům údajně zavolal soused, který měl mít podezření, že v domě pěstuji konopí.

Když velitel a mladší policista konečně vyšli z domu, řekli mi, že mi vše objasní. Mladší policista mi ukázal malé množství konopí (o mnoho méně než u v této zemi tolerovaných pět gramů) v latexové rukavici. Pak si od velitele vzal můj řidičský průkaz a sdělil mi následující: „Nahoře jsem našel toto konopí a zabavuji ho. Teď vás nezadržíme, ale víme, k čemu vaše vybavení slouží. Od 1. ledna bude v Nizozemsku držení tohoto vybavení nelegální, takže pokud po tomto datu přijdeme a najdeme to u vás, budete zatčen.“

Policie nad zákonem

Další den jsem si uvědomil, že mi chybí řidičský průkaz, ale protože jsem měl doma po razii nepořádek, myslel jsem si, že ho najdu během úklidu. To se ale nestalo! Ve čtvrtek 10. prosince jsem se tedy ukázal na policejním velení blízko stanice Koog Zaanndijk. Objasnil jsem situaci policistům za přepážkou, dal jsem jim kopii mého řidičského průkazu a pas a čekal, jestli se něco stane. Po patnácti minutách mi sdělili, že policista, který má na starosti vyšetřování tohoto případu, není na stanici přítomen, a požádali mě, ať jim na sebe nechám telefonní číslo. Ujistili mě, že mě mladý policista kontaktuje.

Dosud mě nikdo nekontaktoval a takové chování považuji za naprosto ostudné. Funguje v této zemi vůbec nějaký zákon?

Je to opravdu bizarní, toto již není liberální a pokrokové Nizozemsko, jaké jsme znali.

Detailní informace o negativním vývoji situace kolem konopí v Nizozemsku najdete v rozhovoru s předsedou VOC Derrickem Bergmanem v novém vydání magazínu Legalizace, jehož 27. číslo vychází již 8. ledna 2015.

Zdroj: http://thestonedsociety.com/2014/12/15/shocking-police-brutality-dutch-war-weed/


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!