Aktuální článek
Seedbanky: Ministry of Cannabis

Seedbanky: Ministry of Cannabis

Profilový obrázek
  • Zakladatelé seedbanky Ministry of Cannabis se ještě před jejím vznikem v konopné branži již nějaký ten pátek pohybovali jako zaměstnanci jiných firem. Za tu dobu získali dlouholetou praxi a mnoho kvalitní genetiky, a tak se rozhodli spojit a ve svém rozvoji pokračovat vlastní cestou.

Seedbanka Ministry of Cannabis vznikla v roce 2007 v Amsterdamu. Na rozdíl od většiny ostatních to nebyla práce jednoho člověka, který by kolem sebe vystavěl firmu, ale o šlo skupinový projekt. Jako mnoho jiných, i Ministry of Cannabis nějaký čas hledali vlastní tvář. Zpočátku nabízeli prakticky jen cizí odrůdy pod vlastní hlavičkou a později k nim připojili i vlastní linie. Rok po založení začali nabízet i samonakvétací odrůdy a začlenili se tak do hlavního světovému trendu v oblasti konopí v poslední dekádě. V roce 2009 úplně přestali prodávat regulérní semena a všechny jejich produkty jsou od té doby feminizované. To se může jevit jako přehnaná ochrana vlastních zájmů, ale skutečnost je taková, že běžný pěstitel už jiná než feminizovaná semena ani nakupovat nechce. Celosvětově totiž tvoří regulérní semena jen asi deset procent obratu. Jakkoli se to někomu nemusí líbit, feminizovaná semena dobyla konopný svět.

Krušné začátky

Když pomineme některé výše zmíněné obraty v celkovém směrování seedbanky, docházelo zpočátku i k jiným peripetiím. V době, kdy Ministry of Cannabis přišli na trh, šířily se na konopných fórech informace o tom, že zásilky nedocházely svým adresátům, semena byla často poškozena a mívala mizernou klíčivost. Samozřejmě je na místě ptát se, jak vysoké bylo skutečné procento takto poškozených zákazníků, protože ti spokojení se obvykle hlasitě neozývají. Nic to ovšem nemění na skutečnosti, že seedbanka byla nejprve vnímána spíše jako podvod a u zkušenějších pěstitelů nebudila velkou důvěru. Nijak pozitivně nezapůsobil ani fakt, že v prvotní nabídce bylo minimum vlastní invence.
Přes počáteční komplikace si Ministry of Cannabis dokázali postupnou prací vybudovat pověst když už ne originálního, tak přinejmenším spolehlivého dodavatele semen. Pomohlo i uvedení samonakvétacích linií v druhém roce fungování, které na rozdíl od původní nabídky oplývaly jistou originalitou a oslovily nejednoho příznivce populárních zakrslíků. V portfoliu seedbanky se s každým rokem projevuje více vlastní vynalézavosti a množství převzatých linií postupně klesá.

Sortiment

Nynější nabídka Ministry of Cannabis sestává celkem ze čtrnácti odrůd. Šest z nich je samonakvétacích a osm klasických. Některé jejich odrůdy se dokonce staly již šlágry svého druhu. Mezi ně patří z těch klasických například Big Bud XXL, který nabízí zajímavý účinek i chuť, ale zejména skutečně masivní výnos. Za samonakvétací je na místě zmínit Auto Blueberry Dominu, která přináší na samonakvétačku nezvykle estetické a tvrdé palice a vysokou produkci pryskyřice.


Za Ministry of Cannabis nám na naše otázky odpovídal jeden z vlastníků, Giulio Sequi:

Máte nějaké zábavné anebo zajímavé historky ze svých začátků?

Samotný název Ministry of Cannabis byl vybrán až na poslední chvíli, jen pár hodin před zaregistrováním společnosti u obchodní komory a na internetu. Jeden z našich partnerů si totiž krátce před tím rozmyslel svoji účast na projektu, takže jsme pokračovali sami. Kdyby se tak nestalo, nesli bychom název Doobie Seeds.

Které vaše odrůdy jsou mezi zákazníky nejpopulárnější a proč si myslíte, že to tak je?

Nejoblíbenější je rozhodně Big Bud XXL. Lidé se se do tohoto modelu okamžitě zamilovali. Jedná se o silného producenta, silnou rostlinu nenáročnou pro nováčky. Kdybychom byli vinaři, řekli bychom, že toto je naše základní odrůda. Na druhé, samonakvétací straně je tu Auto Blueberry Amnesia. Přinejmenším v rámci jiných samonakvétaček se jedná o vyčnívající kousek.

Které z vašich odrůd sami nejvíce preferujete?

Já osobně mám velmi rád sativy, takže mne nikdy neomrzí kouřit Carnival. V poslední době, od jejího loňského uvedení, kouřím často i Ultra White Amnesii. Může to působit jako protimluv, ale myslím si, že sativky mi pomáhají udržet se v rovnováze a při smyslech během dlouhých pracovních dní. Zároveň jsou perfektní pro setkání s přáteli po konci takových náročných dní, kdy mi pomáhají se uvolnit.

Proč vlastně neprodáváte žádná regulérní semena?

První dva roky našeho fungování jsme je prodávali. Jenže poptávka po těchto semenech byla malá a měli jsme problém udržet naše zásoby čerstvé. Chceme prodávat pouze skutečně čerstvá semena. Přestože jsme měli regulérnich semen vždy přebytek a občas nějaká dodáme na požádání, zájem je natolik malý, že nám nestojí za to, abychom je nabízeli v katalogu.

Kolik nových odrůd uvádíte ročně na trh a jak udržujete kvalitativní standardy?

Minulý rok jsme uvedli čtyři nové odrůdy, ale to bylo spíše výjimečné. Napřesrok plánujeme jen dvě, z toho jednu klasickou a jednu samonakvétací. Obecně nechceme mít v nabídce víc než nějakých patnáct či šestnáct linií, abychom dokázali dosáhnout konzistence, zvládali pravidelné testování a dali našim zákazníkům takovou kvalitu, jakou si zasluhují.

Jaká je ve vaší zemi právní situace ohledně konopí a jaké z toho pro vaši firmu plynou důsledky?

Od roku 2007 do roku 2013 jsme sídlili v nizozemském Amsterdamu, ale letos v lednu jsme se přesunuli do španělské Barcelony. Produkce semen probíhá tak jako dříve. Naše klasické odrůdy pěstujeme v Nizozemsku, zatímco samonakvétačky množíme ve Španělsku. V obou zemích je to trochu na hraně, ale s určitými opatřeními se to dá zvládnout a dělat svoji práci dobře.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!