Aktuální článek
Recenze na knihu The Vole – hraboš hrdina

Recenze na knihu The Vole – hraboš hrdina

  • První z cyklu „konopných pohádek“ spisovatele, malíře, písničkáře a za komunismu pronásledovaného disidenta Vlastimila Třešňáka je dílem, které lze žánrově jen těžko zařadit. Jedno je však jisté, pohádkový příběh děti zaručeně pobaví a dospělé vybídne k zamyšlení.

Vlasta Třešňák měl k pohádkovým tématům vždy blízko. Jeho hraboší hrdina Luboš ovšem nežije v jakési pohádkové zemi, ale v pražských Hlubočepích a na své cestě se potkává s dalšími hraboši a svišti celou řadu známých postav, ať už zcela fiktivních (mistr hrabu Androš Lysohlávka, Chrudoš Stoklasa), pohádkových či literárních (například hrdinové z Babičky Boženy Němcové, dále třeba Mirek Dušín, Spejbl a Hurvínek), nebo reálných (Masaryk, Havel, Adina Mandlová a Barack Obama).

A co konopí?

Zřejmě si ale – stejně jako já – kladete otázku, jak tato netradiční pohádka může souviset s konopím? Kromě názvu a obrázků konopných listů bychom na první pohled mohli odtušit, že samotný autor nejspíše příběh  pod vlivem zelené byliny vytvářel – jak jinak vysvětlit tolik fantaskních zápletek v rámci jednotlivých kapitol, na první pohled často nesmyslné průpovídky, které ve skutečnosti mají hlubokou myšlenku, a neuspořádaný text s nahodile se střídajícím fonty a „zdánlivě nesouvisejícími“ dobovými fotografiemi.

Knihy s konopnou tematikou můžete koupit v našem eshopu edice Legalizace.

Občas dojde i na pokuřování byliny samotnými hrdiny, jako například při svatbě Luboše a jeho milé Boženky, kde se dočkáme i Boba Dylana: „A tchán, pan Pastoušek, dodal k obveselení dva paklíky zeleného travního tabáčku-magoráčku. ‚Balte si!‘ Hned jak si pan Pastoušek zapálil, chtěl svatebním hostům přeleštit boty… ‚Ať Moaí čuměj!‘ první potáhl a zul se Mešuge Bob Dylina.“

I přes dětsky velká písmena a pohádkové postavy je netradiční dílko The Vole – hraboš hrdina určeno především kriticky myslícím dospělákům, kteří z příběhů hrabošů, svišťů a další havěti dokáží mezi řádky vyčíst Třešňákovu kritiku současných a minulých poměrů na našem českém dvorku.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!